آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب نوعی آزمایش جهت تشخیص انسداد در شریان‌های کرونری می باشد. چنانچه دچار آنژین ناپایدار (نوعی درد در قفسه سینه)، نارسایی قلبی یا تنگی آئورت باشید، پزشک به شما هشدارحمله قلبی را خواهد داد. در نتیجه برای تشخیص قطعی این مسئله، برای شما انجام آنژیوگرافی قلب را تجویز می کند.

آنژیوگرافی قلب کلینیک نیایش

در هنگام آنژیوگرافی، نوعی ماده حاجب توسط یک کاتتر (لوله‌ای قابل انعطاف، باریک و بلند) به درون شریان‌ها تزریق خواهد شد، و پزشک به وسیله ی یک صفحه نمایش، گردش خون را مورد بررسی قرار خواهد داد.

آمادگی های مورد نیاز جهت انجام آنژیوگرافی قلب

معمولاً پزشکان پیش از آنژیوگرافی قلب، به وسیله ی سی تی اسکن یا ام آری به منظور مشخص نمودن مشکلات قلبی اقدام می کنند. بنابراین فشار خون شما بررسی می شود و در صورتی که دچار بیماری دیابت باشید، قند خون شما چک خواهد شد.

ضمن اینکه امکان دارد از شما نوار قلب و آزمایش خون گرفته شود. توصیه می شود هشت ساعت پیش از آنژیوگرافی قلب چیزی میل نکنید و ننوشید. امکان دارد در ۲۴ ساعت اول بعد از آنژیوگرافی، احساس سرگیجه داشته باشید. چنانچه باردار هستید، ویاگر مصرف می‌ نمایید و یا به غذا‌های دریایی آلرژی دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب

پیش از آزمایش، یک آرام بخش خفیف به شما داده می شود. در زمان آنژیوگرافی قلب، شما هشیار می باشید. پزشک بخشی از بازو یا کشاله ران را تمیز و بی حس می‌کند. آنگاه یک لوله باریک به اسم کاتتر را آهسته وارد شریان قلب خواهد کرد. پزشک روند آزمایش آنژیوگرافی قلب را روی یک صفحه نمایش، می بیند.

پس از تزریق ماده حاجب، امکان دارد کمی احساس سوزش داشته باشید. بعد از آزمایش به مکان ورود کاتتر فشار وارد خواهد شد تا از خونریزی پیشگیری شود. چنانچه کاتتر در کشاله ران قرار بگیرد، توصیه می شود برای چند ساعت به پشت دراز کشیده تا از خونریزی جلوگیری به عمل آید. پس از انجام آزمایش مقدار زیادی آب بنوشید تا ماده حاجب که تزریق شده است به طور کامل از بدن شما دفع گردد.

آماده کردن بیمار از نظر روانی برای آنژیوگرافی قلب

همیشه یکی از مهم ترین و اساسی ترین اقدامات در هر عمل جراحی، آماده کردن بیمار برای وارد شدن به اتاق عمل است که این آمادگی می تواند در دو جنبه جسمانی و روانی انجام شود. در این زمینه خاص، آمادگی روانی شاید از آمادگی جسمانی بسیار مهمتر باشد زیرابا موضوعی بسیار تازه برای بیمار روبرو هستیم.

لازم است پزشک متخصص قبل از ورود بیمار قلبی به اتاق عمل برای انجام آنژیو، حتماً نسبت به آمادگی ذهنی بیمار اقدام کرده و به او به درستی توضیح دهد که قرار است چه اعمالی انجام شود زیرا ورود به اتاق عمل بعنوان مکانی ناشناخته برای بسیاری افراد استرس زاست. همچنین با وارد کردن کاتتر به داخل بدن، حتی با وجود اینکه بیهوشی موضعی سختی هم ایجاد می شود گاهی باز هم می توان وارد شدن و حرکت کردن آنرا در بدن احساس کرد و چنین مسئله ای برای بسیاری افراد به دلیل ناشناخته و تازه بودن، تا حد زیادی اضطراب آفرین خواهد بود.

همین استرس نیز می تواند گاهی سبب بروز برخی مشکلات در اتاق عمل در حین انجام آنژیوگرافی قلب شود در نتیجه، ایجاد آمادگی روانی برای بیمار و توضیح به او که قرار است چگونه این آزمایش مهم قلبی انجام شود شاید دارای اهمیتی برابر با خود آنژیوگرافی باشد.

نتایج آنژیوگرافی قلب

نتایج حاکی از این است که آیا انسدادی در رگ‌ها وجود دارد یا خیر. در صورتی که دچار انسداد شریان باشید، امکان دارد پزشک در طی آنژیوگرافی قلب، آنژیوپلاستی را نیز انجام دهد و یک استنت را جهت بهبود جریان خون، وارد شریان کند. استنت یک لوله توری از جنس فلز می باشد که بعد از آنژیوپلاستی، جهت باز نگه داشتن رگ به کار می رود.

عوارض ناشی از آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب بسیار ایمن می باشد. اما از عوارض و خطرات آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش فشار خون
 • کبودی یا خونریزی
 • لخته شدن خون
 • آسیب رسیدن به رگ یا شریان
 • احتمال بسیار کم حمله قلبی یا نیاز به جراحی بای پس
 • امکان سکته خفیف

اقدامات بعد از آنژیوگرافی قلب

 • می توانید بعد از ۲۴ ساعت پانسمان خود را بردارید. چنانچه خونریزی کمی داشته باشید، برای ۱۲ ساعت دیگر مجدد از پانسمان استفاده نمایید.
 • به اندازه کافی استراحت نمایید. مقدار زیادی آب بنوشید. الکل مصرف نکنید. سیگار نکشید.
 • برای حداقل سه روز، از استخر یا حمام استفاده نکنید.
 • برای مدت دو روز، از هر گونه تحرک و فعالیت سنگین و نیز آمیزش جنسی پرهیز نمایید.
 • یک هفته بعد از آنژیوگرافی قلب، نزد پزشک خود مراجعه نمایید.

نکات مهم در مورد ورود کاتتر به شریان

همانطور که گفتیم برای انجام آنژیوگرافی قلب لازم است وسیله ای به نام کاتتر وارد شریان شده تا بتوان آنژیو را به درستی انجام داد. برای این کار باید از رگی مناسب استفاده نمود زیرا قرار است کاتتر به راحتی وارد آن شود به همین دلیل گاهی از یکی از رگ های ران بیمار قلبی استفاده می کنند. در برخی مواقع هم از رگ دست بیمار استفاده می شود.

برای شروع و پس از مشخص کردن رگ مورد نظر، ابتدا می بایستی محل مورد نظر به درستی ضدعفونی شود تا مشکلی از این بابت ایجاد نگردد.

سپس بی حسی انجام شده تا بتوان به راحتی سوراخی کوچک ایجاد و کاتتر را وارد رگ نمود. ممکن است در این مرحله کمی احساس فشار کنید که امری طبیعی ست. به دلیل ظریف بودن کاتتر شما احساس آنچنانی نخواهید داشت اما ممکن است در برخی افراد مقداری سوزش و درد زمانی که کاتتر در رگ ها حرکت می کند حس کنید.

به آرامی و با دقت، کاتتر به سمت رگ مورد نظر هدایت می شود تا بتوان به خوبی عارضه را مشاهده و رفع نمود. پس از ورود کاتتر و انجام آنژیوگرافی قلب بیمار می تواند بهبودی وسلامت خود را حس نماید.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

بخش نظرها غیر فعال میباشد .