انواع بیماری های عفونت ریه

از جمله انواع بیماری های عفونت ریه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

سارس:  بیماری سارس غالباً منجر به سینه پهلو یا ذات الریه می گردد. علائم سارس یا سندرم حاد تنفسی عبارتند از: سردرد، تب بالا، سرفه و احساس ناخوشایند. ویروس سارس میتواند از طریق ذرات مخاط از شخصی به شخص دیگر انتقال یابد.

انواع بیماری های عفونت ریه کلینیک نیایشسل: سل از جمله بیماری های ریوی محسوب می گردد. سل میتواند با عفونت ریه همراه باشد .از جمله عوارض این بیماری عبارتند از: ضعف عضلانی، کاهش وزن و خلط های چرکی و خونی.

ذات الریه: معمولاً ذات الریه به دنبال ابتلا به آنفولانزا بروز می کند. از جمله علائم این عارضه می توان به مواردی نظیر تنفس دردناک و ضعف تنفس، تب بالا، سرفه، لرز و گلودرد که ناشی از ذات الریه باکترایی میباشد، اشاره نمود. باید گفت ذات الریه شایع ترین شکل عفونت ریه است.

برونشیت: برونشیت که غالباً بعنوان عفونت تنفسی سرماخوردگی شناخته میشود در اشخاص سیگاری شایع تر است. باید گفت عفونت ناشی از برونشیت میتواند هفته ها به طول انجامد. سرفه های مزمن ناشی از برونشیت میتواند حتی مدت دو سال ادامه داشته باشد.

هیستوپلاسما: هیستوپلاسما نوعی از قارچ میباشد که در طبیعت رشد میکند و از طریق پرندگان و خفاش ها منتقل می شود. هیستوپلاسما، بعد از استنشاق در ریه ها رشد می کند و موجب بروز عفونت می گردد. عفونت حاد همراه با سرفه، تب و علائم سینه پهلو می باشد. لازم به ذکر است که این عفونت می تواند از راه خون به دیگر اندام ها مثل طحال و کبد منتشر شود.

روش های تشخیص

پزشک با تجویز بعضی از آزمایش ها عفونت ریه را تشخیص می دهد.

  • آزمایش خون
  • اشعه ایکس از قفسه سینه
  • نمونه برداری از ریه

 روش های درمان

روش درمان عفونت ریه با توجه عامل ایجاد آن تعیین می شود. عفونت های ناشی از برونشیت غالباً در منزل رفع خواهد شد. عفونت ذات الریه، با توجه به شدت آن متفاوت می باشد. این عارضه در بعضی موارد میتواند با مصرف آنتی بیوتیک ها برطرف شود، ولیکن گاهی بستری شدن بیمار در بخش مراقبتهای ویژه الزامی است. شایان ذکر است که عفونت ریه به هر علتی به ویژه در کودکان و افراد سالمند امکان دارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

بخش نظرها غیر فعال میباشد .