علائم سرطان سینه

قصد داریم در این مقاله به بحث پیرامون علائم سرطان سینه بپردازیم. سرطان سینه در اثر رشد بیش از حد سلول های غیرطبیعی در پستان بروز می کند. در هر دو نوع تومورهای بدخیم و خوش خیم، تکثیر و رشد سریع سلول ها دیده می شود.

علائم سرطان سینه کلینیک نیایش

روند تکثیر و افزایش سلول ها در تومورهای خوش خیم در زمان و مرحله معینی متوقف خواهد شد، در تومورهای بدخیم این تکثیر و رشد به طور غیر قابل کنترلی ادامه پیدا می کند تا اندازه ای که در صورت عدم درمان، همه ی اعضای بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و در نهایت از کار می اندازد و منجر به مرگ بیمار می شود.

در کشور ایران میانگین سن ابتلا به سرطان پستان (در بیشتر از ۵۰ درصد موارد)، بین ۴۵ الی ۵۵ سال می باشد. شایان توجه است که هر چقدر سرطان سینه سریع تر تشخیص داده شود، درمان آن بهتر و راحت تر صورت می گیرد. به همین علت ضروری است خانم ها به منظور حفظ سلامتی خود، توضیحاتی را در خصوص این بیماری بدانند.

دلایل ابتلا به سرطان پستان

با اهمیت ترین عواملی که موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه می شود به شرح ذیل می باشد.

  • بعضی از بیماری های خوش خیم سینه
  • سابقه خانوادگی و فامیلی ابتلا به سرطان سینه، به ویژه در مادر، دختر یا خواهر
  • زایمان در سنین بالای ۳۵
  • نازایی
  • بلوغ زودهنگام
  • یائسگی دیرهنگام
  • اضافه وزن بعد از یائسگی
  • مصرف بالای چربی حیوانی
  • سابقه تابش اشعه زیاد به قفسه سینه

ضمن اینکه باید تأکید نمود که وجود یک یا همه این شرایط در هر شخصی موجب بروز این بیماری نیست و این عوامل تنها احتمال ابتلا به این عارضه را بیشتر می کند.

شایع ترین و اساسی ترین علائم سرطان سینه، وجود توده‌ای در سینه شخص می باشد که با هیچ دردی همراه نیست. این توده های سفت در هر سایزی وجود دارند و با دست لمس می شوند. در بیشتر موارد این توده متحرک نبوده و به پوست یا بافت سینه می چسبد.

ترشح از نوک سینه از جمله علائم سرطان سینه به شمار می آید. ترشح ازنوک سینه ها که ممکن است برای اکثر افراد بی ‌اهمیت باشد، یکی از علائم سرطان سینه است. چنانچه شخصی ترشح خودبخودی به رنگ زرد شفاف، خونابه ای یا خونی از نوک سینه‌ خود مشاهده کند و احساس کند لباس زیرش خیس و خونی شده‌ است و این ترشح تنها از نوک سینه ها دیده شود، می تواند نشانه بروز سرطان پستان باشد.

از دیگر علائم سرطان سینه می توان به نشانه های مربوط به نوک سینه اشاره نمود. چنانچه در سینه شخصی فرو رفتگی نوک سینه ظاهر شود در صورتی که این فرورفتگی از ابتدا وجود نداشته؛ به ویژه اگر در یکی از سینه‌ها باشد می تواند نشان دهنده بروز این بیماری باشد.

ضمن اینکه اگر زخم روی نوک سینه در مدت زمان طولانی دیده شود (این زخم با اگزما تفاوت دارد) و با درمان‌های موضعی التیام نیابد، از دیگر علائم سرطان سینه محسوب می گردد. لازم به ذکر است کشیدگی پوست بخشی از سینه، ایجاد زخم روی پوست سینه، سرخی و خارش نوک سینه از دیگر علائم سرطان سینه به شمار می آیند.

علائم سرطان سینه و انجام آزمایشات غربالگری

زن ها به دلیل ساختار بدنی و البته هورمونی، با درصد بسیار بیشتری نسبت به مردان دچار این بیماری می شوند به همین دلیل هر مادری نه تنها نسبت به سلامتی خود بلکه دختران خود می بایستی حساس بوده و از سنین پایین نسبت به تست و چکاپ های منظم و دوره ای اقدام نمایند.

در حال حاضر بیشترین دلیل ابتلای زنان به این بیماری، عدم پیگیری به موقع و همچنین انجام ندادن چکاپ های منظم، تست سینه ها و غربالگری سرطان سینه است. تمامی زنان می بایستی حتماً از سنین نوجوانی و جوانی به صورت منظم این تست ها را انجام دهند. با انجام این آزمایشات چنانچه علائم مختلف سرطان سینه مشاهده گردد بلافاصله می توان در همان مراحل ابتدایی، بیماری را سرکوب و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

طبق آمار، تقریباً بیش از ۹۰ درصد زنانی که دچار سرطان سینه بدخیم می شوند جزو کسانی هستند که به هیچ عنوان در طول زندگی خود حتی یکبار هم برای چکاپ و تست سینه و آزمایشات غربالگری اقدام نکرده اند.

با توجه به اینکه علائم سرطان سینه بسیار متنوع است بهتر است همزمان با چکاپ های منظم، چنانچه این علائم را مشاهده نمودید نسبت به پیگیری فوری و دقیق آن اقدام نمایید.

 

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

تشخیص بیماریمقالات

بخش نظرها غیر فعال میباشد .