نوار قلب

نوار قلب از جمله تست های ارزان و ساده است که در مدت زمان بسیار کوتاهی می تواند بسیاری از بیماری ‌های قلبی را تشخیص دهد و پزشک براساس آن مشکلات قلبی را شناسایی و در جهت رفع آن اقدام می نماید. برای انجام این تست روی نقاط مشخصی از سینه، بازوها و پاهای فرد الکترودهای دستگاه ECG چسبانده می شود که می تواند فعالیت های الکتریکی عضله قلب را ثبت و روی کاغذ چاپ نماید.

 

نوار قلب

آیا مشکلات قلبی با انجام نوار قلب مشخص می شود؟

به طور کلی عملکرد قلب به این شکل است که خون را پمپاژ می کند و به تمام اعضای بدن می رساند. برخی از بافت های قلب سیگنال های الکتریکی تولید می کند و به واسطه آن قلب شروع به تپیدن می نماید.

در حالتی که قلب هیچگونه مشکلی ندارد و در سلامت کامل به سر می برد. این سیگنال ها یک مسیر یکنواخت و منظمی دارند. اگر این سیگنال ها به صورت نامنظم و با اختلال همراه باشند. ضربان قلب نامنظم خواهد بود.

دستگاه نوار قلب نیز برای بررسی همین وضعیت استفاده می شود به این صورت که می تواند در یک بازه زمانی مشخص فعالیت قلب را ثبت کند و داده های به دست آمده را روی کاغذ  چاپ نماید. از جمله مواردی که ممکن است در نوار قلب مشخص شود، عبارت است از: آسیب های قلبی، احتمال بروز حمله قلبی، سکته قلبی و … .

همچنین امکان بررسی تاثیر دارو درمانی یا جراحی بر عملکرد قلب را نیز دستگاه های الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب دارند.

فرایند گرفتن نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چگونه است؟

تست نوار قلب بدون درد و هیچ گونه ضرری در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود. به این صورت که بعد از این که روی تخت دراز کشید، تعدادی الکترود به قسمت های سینه، دست و پایتان متصل می کنند.

هر الکترود به اندازه یک سکه کوچک است که به سیم های الکتریکی متصل هستند و این سیم ها نیز به دستگاه نوار قلب وصل می شوند.

در طول فرایند تست تمامی فعالیت های قلب شما روی این دستگاه ثبت و اطلاعات را روی یک نمودار به تصویر می کشد. توجه داشته باشید که حین انجام تست نوار قلب باید کاملاً به طور طبیعی نفس بکشید و بدن در حالت ریلکس قرار داشته باشد. همچنین در طول آزمایش صحبت نکنید. تمامی این فرایندها در نهایت ۱۰ دقیقه زمان می برد.

کاربرد نوار قلب

نوار قلب بیشترین کاربرد را در تشخیص مشکلات قلبی عروقی دارد. از جمله مشکلاتی که به وسیله الکتروکاردیوگرام قابل تشخیص می باشد، عبارتند از: آریتمی های قلبی، بیماری پریکارد، سکته قلبی، بزرگ شدن دریچه قلب و …

البته بیماری هایی همچون تیروئید، سوء تغذیه و فشار خون بالا نیز ممکن است به وسیله نوار قلب تشخیص داده شود. همچنین دستگاه الکترو کاردیو گرافی می ‌تواند میزان ضربان قلب را بررسی کند و بر اساس آن تشخیص دهد که قلب دچار انسداد می باشد یا خیر؟

الکتروکاردیوگرام در ارزیابی توانایی عروق قلبی جهت انجام دم و بازدم و تحویل اکسیژن در در حالتی که قلب تحت فشار می باشد، بسیار موثر عمل می کند. در صورتی که در حین ورزش خونرسانی به قلب با مشکل مواجه شود، اکسیژن کافی به عضلات قلب نمی رسد و این مسئله توسط الکتروکاردیوگرام ثبت می شود.

تفسیر نوار قلب

بعد از اینکه آزمایش EKG  به پایان رسید، نوار قلب آماده می شود و برای بررسی نتایج آن پزشک می تواند آن را بررسی نماید. البته در نظر داشته باشید که در صورت وجود مشکل در نتیجه نوار قلب دلیل بر وجود بیماری قلبی نیست. بسیاری از ورزشکاران نتایج نوار قلبشان ناهنجار است و این نشان دهنده وجود اختلالات قلبی نبوده بلکه سازگاری طبیعی بدن با ورزش در نتیجه نوار قلب این گونه تاثیر گذاشته است.

اما با همه این موارد در صورتی که مشکلی در نتیجه نوار قلب به وجود آمد، باید تمامی اختلالات قلبی مورد بررسی قرار گیرد. بعد از اینکه پزشک معالج شما نوار قلب را به طور کامل مورد بررسی قرار داد، در مورد نوع بیماری و درمان آن با شما صحبت خواهد کرد. در بسیاری از مواقع که آزمایش EKG غیر طبیعی بوده است، جهت تشخیص دقیق نیاز به دیگر آزمایش های قلبی همچون اکوکاردیوگرام می باشد.

عوارض و خطرات نوار قلب

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که گرفتن نوار قلب خطراتی دارد. اما در واقع باید گفت در صورتی که این تصور درست باشد نیز، خطر آن بسیار ناچیز است. برخی از افراد ممکن است حساسیت هایی داشته باشند. و در قسمتی از بدن که الکترودها قرار داده می شوند.عوارض پوستی مشاهده کنند.

اما این عوارض نیز به راحتی بعد از گذشت چند روز از بین می رود. برخی از افراد که تست استرس می دهند، ممکن است در معرض حمله قلبی قرار بگیرند. اما این مسئله نیز مربوط به انجام EKG می شود. به طور ساده EKG فعالیت الکتریکی قلبتان را مورد بررسی قرار می‌ دهد و هیچ نوع الکتریسیته از آن ساطع نمی شود.

نحوه گرفتن نوار قلب

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام (ECG) می تواند به تشخیص بیماری ها و اختلالات قلبی مانند آریتمی، ایسکمی، سکته قلبی، پرفشاری خون و سایر مشکلات عروقی کمک کند.

برای انجام نوار قلب، باید به مراحل زیر توجه کنید:

قبل از تست، باید از مصرف برخی داروها، مواد محرک، لوازم آرایشی یا جواهرات خودداری کنید. همچنین باید به اندازه کافی استراحت کنید و از تنش و فعالیت بدنی پرهیز نمایید.

در طول تست، باید روی تخت دراز بکشید و لباس های خود را درآورید. تکنسین یا پرستار ده الکترود را با استفاده از پد چسبدار به پوست قفسه سینه، بازوها و پاهای شما متصل می کند. در صورتی که در ناحیه قفسه سینه دارای موی زائد باشید، باید پیش از تست موها را بتراشید.

الکترودها با سیم هایی به یک دستگاه متصل می شوند که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت و نمایش می دهد. شما باید بیحرکت بمانید و به دستورات تکنسین یا پرستار پیروی کنید. ممکن است از شما بخواهند که نفس عمیق بکشید، سرفه کنید یا چشم های خود را باز و بسته کنید.

تست معمولا ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و در طی آن الگوهای فعالیت قلبی روی یک کاغذ یا یک رایانه ثبت می شوند. پس از اتمام تست، الکترودها از بدن شما جدا می شوند و می توانید به فعالیت های عادی خود برگردید.

نتایج تست باید توسط یک پزشک متخصص قلب و عروق تفسیر و تشخیص داده شوند. پزشک می تواند بر اساس نتایج تست، وضعیت قلب شما را ارزیابی کند و در صورت نیاز، درمان مناسب را تجویز کند.

 

نوار قلب

انجام تست نوار قلب چه زمانی ضرورت دارد؟

انجام تست نوار قلب در چه مواردی ضرورت دارد؟ در مواردی که در ادامه بیان می شود، پزشک متخصص شما ممکن است نوار قلب را پیشنهاد نماید.

  • علائم یا نشانه هایی از مشکلات قلبی داشته باشید، مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، نبض تند، ضربان قلب نامنظم یا شدید، ضعف و خستگی یا کاهش توانایی در هنگام ورزش کردن
  • چنانچه سابقه خانوادگی بیماری های قلبی را داشته باشید، پزشک ممکن است یک آزمایش الکتروکاردیوگرام را به عنوان تست غربالگری اولیه معرفی کند، حتی اگر علائم آن در شما وجود نداشته باشد.
  • اگر دارای بیماری هایی همچون فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا یا چاقی هستید که فاکتورهای خطر بیماری های قلبی محسوب می شوند، انجام نوار قلب ضروری است.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .