سونوگرافی داپلر

امروزه علم پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته و تکنولوژی هایی بوجود آمده اند که به تشخیص دقیق تر و بهتر پزشک کمک می کنند. یکی از این موارد سونوگرافی داپلر است. سونوگرافی داپلر به روشی از تصویربرداری می گویند که حرکات خون در رگ را با استفاده از امواج صوتی نشان می دهد. این نوع سونوگرافی قدرت تشخیص درست بسیار بالایی دارد. و یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است. با استفاده از این نوع سونوگرافی پزشک می تواند وضعیت جریان خون در رگ ها و شریان های اصلی مانند بازو ها، پاها و گردن را بررسی کند. همچنین سونوگرافی داپلر می تواند در تعیین طبیعی بودن میزان رشد جنین، تامین خون و مواد مغذی کافی به بافت ها در بارداری نیز مثمر ثمر باشد.

 

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر یکی از روش ‌های اصلی برای تشخیص لخته های خونی در رگ است. لخته خون ممکن است مشکلات جدی برای فرد ایجاد کند. از جمله مشکلات تنفسی که با جان بیمار در ارتباط است. به همین جهت سونوگرافی داپلر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و در صورت مشاهده‌ ی علائم بیماری، بررسی و تشخیص آن امری مهم و ضروری است.

انواع سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر دارای انواع مختلفی است که برای هر نوع بیماری یک نوع از آن توصیه می شود.

داپلر رنگی

در سونوگرافی داپلر رنگی رنگ های مختلف برای تغییر امواج صوتی توسط رایانه نشان داده می شود و این رنگ ها جهت و سرعت گردش خون را نشان می دهند.

داپلر طیفی

در داپلر طیفی اطلاعات کامل جریان خون نشان داده می شود و به طور دقیق مشخص می شود که چه مقدار رگ خونی مسدود شده است.

پاور داپلر

پاور داپلر همان داپلر رنگی است اما از نوع جدیدتر آن که می تواند جزئیات بیشتری از جریان خون را نشان دهد. البته جهت جریان خون را نمی ‌تواند نشان دهد.

داپلر دوبلکس

در این نوع سونوگرافی از دستگاه معمولی برای تصویربرداری از رگ ها و عروق خونی استفاده می شود و توسط داپلر طیفی تصاویر را به نمودار تبدیل می نمایند.

داپلر موج مداوم

در این مدل سونوگرافی، به صورت طور امواج صوتی ارسال و دریافت می ‌شوند. این نوع سونوگرافی باعث می شود تا اندازه گیری دقیق ‌تری از خون که با سرعت بیشتری جریان دارد، صورت گیرد.

کاربرد سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر می تواند اطلاعات مفید و مورد نیاز از مشکلاتی مانند لخته شدن خون، انسداد درشریان های بدن، نارسایی در رگ ها، بیماری های قلبی همراه با تولد، نقص در دریچه های قلب و بسیاری از بیماری های این چنین را به دست آورد. از همین رو تشخیص به موقع و بررسی بیماری موضوعی مهم است که با استفاده از سونوگرافی داپلر می توان در اقدام به درمان بیماری گام های موثری برداشت. همچنین انجام سونوگرافی داپلر در دوران بارداری نیز برای تشخیص مشکلات مربوط به جنین و حتی مادر توصیه می شود.

زمان انجام سونوگرافی داپلر در بارداری

همانطور که گفتیم، سونوگرافی داپلر یک نوع سونوگرافی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، جریان خون و ضربان قلب جنین را مورد بررسی قرار می دهد. این سونوگرافی می تواند رشد طبیعی جنین، میزان مواد مغذی و اکسیژن کافی به بافت ها، سرعت جریان خون، مسدودیت مسیر خون در رگ های اصلی و تامین خون را تشخیص دهد. همچنین می تواند برخی از بیماری های عروق خونی را شناسایی کند.

زمان مناسب برای انجام سونوگرافی داپلر در بارداری بستگی به نوع و هدف آن دارد. به طور کلی، سونوگرافی داپلر در سه ماهه سوم بارداری و از هفته ۲۸ به بعد تجویز می شود. اما در بعضی موارد، پزشک ممکن است زودتر یا دیرتر این سونوگرافی را تجویز کند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • حاملگی دوقلو یا چند قلو
 • رشد نامطلوب جنین
 • سقط جنین تکرار شده
 • مرگ ناگهان جنین
 • شرایط پاتولوژیک جفت
 • حساسیت گروه خونی مادر و جنین
 • فشار خون بالا یا دیابت در مادر
 • شاخص توده بدنی (BMI) خیلی بالا یا پایین در مادر
 • سندروم گونه سالخورده در هفته ۲۰ بارداری

ضرورت انجام سونوگرافی داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر یک نوع سونوگرافی پیشرفته است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، جریان خون و ضربان قلب جنین را مورد بررسی قرار می دهد. این سونوگرافی می تواند رشد طبیعی جنین، میزان مواد مغذی و اکسیژن کافی به بافت ها، سرعت جریان خون، مسدودیت مسیر خون در رگ های اصلی و تامین خون را تشخیص دهد. همچنین می تواند برخی از بیماری های عروق خونی را شناسایی کند.

انجام سونوگرافی داپلر در بارداری ضرورت دارد چون می تواند به پزشک کمک کند تا:

 • وضعیت جفت (جنین و مادر) را پایش کند و هر گونه نارسایی یا عفونت را شناسایی کند.
 • علائم نامطلوب جنین را زودتر تشخیص دهد و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهد.
 • بارداری های خطرناک یا پاتولوژیک را تشخیص دهد و از عوارض جبران ناپذیر جلوگیری کند.
 • تصمیمات صحیح و مناسب در مورد زمان و نحوه زایمان را بگیرد.

سونوگرافی معمولی با داپلر چه تفاوتی دارد؟

سونوگرافی معمولی جریان خون را نمی تواند نشان دهد. و برای تصویربرداری از امواج صوتی استفاده می شود. اما در سونوگرافی داپلر رگ های خونی و لخته های خون، شریان های اصلی بدن و سایر جزئیات بطور وضوح نمایش داده می شود. و از این روش برای سونوگرافی پستان استفاده می شود.

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟

ابتدا بیمار بر روی تخت دراز می ‌کشد. پزشک با استفاده از ژل سونوگرافی و پروب امواج صوتی را به بدن بیمار می ‌رساند. حرکت سلول‌ های خونی باعث تغییر در سطح امواج صوتی می ‌شود. به همین دلیل در حین سونوگرافی ممکن است صداهای عجیب بشنوید. انجام این سونوگرافی نهایتا سی تا چهل و پنج دقیقه زمان می برد.

آمادگی قبل از سونوگرافی داپلر

برای اینکه بتوانیم نتیجه درست و مستندی از سونوگرافی داپلر بگیریم، لازم دوساعت قبل از انجام سونوگرافی از استعمال دخانیات خودداری کنیم. زیرا نیکوتین سبب انقباض عروق خونی می شود و نتایج نادرستی را نشان می دهد.

 لباس و جواهرات را نمی توانید داشته باشید.

اگر سونوگرافی بر روی کودک انجام می شود، به جهت اینکه کودکان معمولا استرس و ترس از پزشک دارند، می توان با صلاحدید پزشک به وی کمی مسکن خوراند تا بدنش در حالت آرام قرار بگیرد زیرا نتیجه سونوگرافی داپلر باید درست و دقیق باشد و لازم است کودک در حالت کاملا آرام قرار داشته باشد.

سونوگرافی داپلر غیرتهاجمی است و به سرعت و با هزینه ای مناسب می توان آن را انجام داد اگر نتایج مناسبی از سونوگرافی داپلر به دست نیامد، در آن هنگام پزشک ونوگرافی و انژیوگرافی را تجویز می کند.

ممکن است بنابر اقتضا پزشک توصیه کند چند ساعت قبل از آزمایش چیزی میل نکنید.

در دوران بارداری نیز می توان سونوی داپلر را انجام داد و خیالتان راحت باشد که هیچگونه آسیبی به جنین وارد نمی شود.

سونوگرافی داپلر

عوارض سونوگرافی داپلر

برای سونوگرافی داپلر خطرات و عوارض خاصی ثابت نشده است و حتی در دوران بارداری نیز خطری جنین را تهدید نمی کند.

با این حال، همانطور که با هر روش تشخیص داده شده دارای عارضه است، سونوگرافی داپلر نیز ممکن است عارضه ای داشته باشد که به ندرت رخ می دهد.

برخی از عوارض نادر سونوگرافی داپلر عبارتند از:

 • حساس شدن پوست شکم به ژل استفاده شده در سونوگراف
 • حساس شدن جنین به صدای فرکانس بالای سونوگراف
 • تحرک زیاد جنین در طول سونوگراف

مرکز جامع سلامت نیایش با کادری مجرب و متخصص به عنوان یکی از مجهزترین و به روز ترین مراکز تصویربرداری در ایران آماده ارائه خدمات تشخیصی با کیفیت بالا به مراجعه کنندگان محترم است.

سونوگرافی داپلر بیضه

سونوگرافی داپلر بیضه یک روش تصویربرداری است که برای ارزیابی و بررسی جریان خون در بیضه ها و عروق آنها استفاده می شود. این روش می تواند برای تشخیص برخی از مشکلات بیضه ها مانند واریکوسل، هیدروسل، پیچ خوردگی، تومور و عفونت کاربرد داشته باشد.
برای انجام سونوگرافی داپلر بیضه، یک مبدل دستی به نام ترانسدیوسر روی بیضه ها قرار می گیرد و امواج صوتی با فرکانس بالا به سمت آنها هدایت می شود. این امواج صوتی بازتاب می یابند و توسط ترانسدیوسر دریافت می شوند. سپس تصاویر جریان خون و ساختار بیضه ها روی یک صفحه نمایش نشان داده می شوند.
سونوگرافی داپلر بیضه یک روش ایمن، بی درد و بدون اشعه است. این روش معمولا در مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجام می شود و نیاز به هیچگونه آماده سازی خاصی ندارد. بعد از انجام سونوگرافی داپلر به راحتی می توانید به فعالیت های روزمره خود برگردید.

سونوگرافی داپلر
سونوگرافی داپلر برای کیست تخمدان

سونوگرافی داپلر برای کیست تخمدان نیز برای بررسی وضعیت جریان خون در تخمدان ها و عروق آنها استفاده می شود. این روش برای تشخیص کیست تخمدان، یک نوع ضایعه مایع دار در تخمدان ها و …. کاربردی باشد.

سونوگرافی داپلر برای کیست تخمدان می تواند به پزشک کمک کند تا:

• اندازه، شکل، محل و تعداد کیست ها را مشخص کند.
• نوع کیست ها را تشخیص دهد، مثلا کیست های خوشخیم یا بدخیم، کیست های ساده یا پیچیده، کیست های مربوط به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا دیگر بیماری ها
• جریان خون در کیست ها و عروق تخمدان ها را ارزیابی و بررسی کند، به طور مثال برای بررسی خطر انفجار یا چرخش کیست ها روش درمانی مناسب را انتخاب کند.
• سونوگرافی داپلر برای کیست تخمدان یک روش ایمن، بدون درد و بدون نیاز به اشعه است.
• این روش معمولا در مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجام می شود و نیاز به هیچگونه آماده سازی خاصی ندارد.
• بعد از سونوگرافی، می توانید به فعالیت های روزمره خود برگردید.

سونوگرافی داپلر عروق پا

سونوگرافی داپلر عروق پا در واقع نوعی روش تصویربرداری است که جریان خون در شریان ها و وریدهای پا را مورد بررسی قرار می دهد. این روش می تواند برای تشخیص برخی از مشکلات عروقی مانند تنگی، انسداد، لخته، آنوریسم یا پیچ خوردگی کاربرد داشته باشد.
سونوگرافی داپلر عروق پا معمولا بدون درد و ایمن و بدون عوارض است.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .