سونوگرافی داپلر

امروزه علم پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته و تکنولوژی هایی بوجود آمده اند که به تشخیص دقیق تر و بهتر پزشک کمک می کنند. یکی از این موارد سونوگرافی داپلر است. سونوگرافی داپلر به روشی از تصویربرداری می گویند که حرکات خون در رگ را با استفاده از امواج صوتی نشان می دهد. این نوع سونوگرافی قدرت تشخیص درست بسیار بالایی دارد. و یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است. با استفاده از این نوع سونوگرافی پزشک می تواند وضعیت جریان خون در رگ ها و شریان های اصلی مانند بازو ها، پاها و گردن را بررسی کند. همچنین سونوگرافی داپلر می تواند در تعیین طبیعی بودن میزان رشد جنین، تامین خون و مواد مغذی کافی به بافت ها در بارداری نیز مثمر ثمر باشد.

 

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر یکی از روش ‌های اصلی برای تشخیص لخته های خونی در رگ است. لخته خون ممکن است مشکلات جدی برای فرد ایجاد کند. از جمله مشکلات تنفسی که با جان بیمار در ارتباط است. به همین جهت سونوگرافی داپلر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و در صورت مشاهده‌ ی علائم بیماری، بررسی و تشخیص آن امری مهم و ضروری است.

کاربرد سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر می تواند اطلاعات مفید و مورد نیاز از مشکلاتی مانند لخته شدن خون، انسداد درشریان های بدن، نارسایی در رگ ها، بیماری های قلبی همراه با تولد، نقص در دریچه های قلب و بسیاری از بیماری های این چنین را به دست آورد. از همین رو تشخیص به موقع و بررسی بیماری موضوعی مهم است که با استفاده از سونوگرافی داپلر می توان در اقدام به درمان بیماری گام های موثری برداشت. همچنین انجام سونوگرافی داپلر در دوران بارداری نیز برای تشخیص مشکلات مربوط به جنین و حتی مادر توصیه می شود.

سونوگرافی معمولی با داپلر چه تفاوتی دارد؟

سونوگرافی معمولی جریان خون را نمی تواند نشان دهد. و برای تصویربرداری از امواج صوتی استفاده می شود. اما در سونوگرافی داپلر رگ های خونی و لخته های خون، شریان های اصلی بدن و سایر جزئیات بطور وضوح نمایش داده می شود. و از این روش برای سونوگرافی پستان استفاده می شود.

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟

ابتدا بیمار بر روی تخت دراز می ‌کشد. پزشک با استفاده از ژل سونوگرافی و پروب امواج صوتی را به بدن بیمار می ‌رساند. حرکت سلول‌ های خونی باعث تغییر در سطح امواج صوتی می ‌شود. به همین دلیل در حین سونوگرافی ممکن است صداهای عجیب بشنوید. انجام این سونوگرافی نهایتا سی تا چهل و پنج دقیقه زمان می برد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .