نوار قلب

نوار قلب از جمله تست های ارزان و ساده است که در مدت زمان بسیار کوتاهی می تواند بسیاری از بیماری ‌های قلبی را تشخیص دهد و پزشک براساس آن مشکلات قلبی را شناسایی و در جهت رفع آن اقدام می نماید. برای انجام این تست روی نقاط مشخصی از سینه، بازوها و پاهای فرد الکترودهای دستگاه ECG چسبانده می شود که می تواند فعالیت های الکتریکی عضله قلب را ثبت و روی کاغذ چاپ نماید.

 

نوار قلب

آیا مشکلات قلبی با انجام نوار قلب مشخص می شود؟

به طور کلی عملکرد قلب به این شکل است که خون را پمپاژ می کند و به تمام اعضای بدن می رساند. برخی از بافت های قلب سیگنال های الکتریکی تولید می کند و به واسطه آن قلب شروع به تپیدن می نماید.

در حالتی که قلب هیچگونه مشکلی ندارد و در سلامت کامل به سر می برد. این سیگنال ها یک مسیر یکنواخت و منظمی دارند. اگر این سیگنال ها به صورت نامنظم و با اختلال همراه باشند. ضربان قلب نامنظم خواهد بود.

دستگاه نوار قلب نیز برای بررسی همین وضعیت استفاده می شود به این صورت که می تواند در یک بازه زمانی مشخص فعالیت قلب را ثبت کند و داده های به دست آمده را روی کاغذ  چاپ نماید. از جمله مواردی که ممکن است در نوار قلب مشخص شود، عبارت است از: آسیب های قلبی، احتمال بروز حمله قلبی، سکته قلبی و … .

همچنین امکان بررسی تاثیر دارو درمانی یا جراحی بر عملکرد قلب را نیز دستگاه های الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب دارند.

فرایند گرفتن نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چگونه است؟

تست نوار قلب بدون درد و هیچ گونه ضرری در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود. به این صورت که بعد از این که روی تخت دراز کشید، تعدادی الکترود به قسمت های سینه، دست و پایتان متصل می کنند.

هر الکترود به اندازه یک سکه کوچک است که به سیم های الکتریکی متصل هستند و این سیم ها نیز به دستگاه نوار قلب وصل می شوند.

در طول فرایند تست تمامی فعالیت های قلب شما روی این دستگاه ثبت و اطلاعات را روی یک نمودار به تصویر می کشد. توجه داشته باشید که حین انجام تست نوار قلب باید کاملاً به طور طبیعی نفس بکشید و بدن در حالت ریلکس قرار داشته باشد. همچنین در طول آزمایش صحبت نکنید. تمامی این فرایندها در نهایت ۱۰ دقیقه زمان می برد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .