طب مکمل

 

دکتر زنده دل مدیریت طب سنتی و مکمل مرکز سلامت نیایش

طب مکمل

طب مکمل به آن دسته از طبابت و درمان بیماری هایی گفته می شود که از شیوه ها و راه های سنتی برای درمان دردها  استفاده می شود. در این نوع طبابت هیچ خبری از داروهای جدید و شیمیایی نیست بلکه برای درمان دردها و بیماری ها از داروهای گیاهی و همچنین شیوه هایی مانند ماساژ درمانی، طب سوزنی، یوگا و… استفاده می شود.

 

برخی به هیچ عنوان چنین راه های درمانی برای از بین بردن بیماری ها را باور ندارند و ترجیح می دهند از همان شیوۀ امروزی یعنی مراجعه به پزشکان و متخصصان و انجام آزمایشات و نهایتاً مصرف قرص ها و شربت ها استفاده کنند. طب مکمل چنین شیوه ای را دنبال نمی کند.

البته مشکلی که در طب مکمل وجود دارد این است که نه تنها عموم مردم حتی برخی از پزشکان نیز هنوز تصور و ذهنیت درستی از آن ندارند و به نوعی هر شخصی سعی می کند با توجه به دیدگاه خود، راجعه به اینگونه طبابت صحبت کرده و تصمیم گیری کند. هنوز هم هستند مردمانی که فکر می کنند استفاده از روش های قدیمی درمان، به هیچ وجه جواب نمی دهد و البته عده ای هم معتقدند چنین شیوه های درمانی، نوعی بی کلاسی و عقب افتادگی ست!

طب مکمل در کنار طب رایج

گاهی اوقات پیش می آید که فرد بیماری به دلیل طولانی شدن مدت بیماری خود و نا امیدی از درمان قطعی توسط پزشکان و داروهای رایج، رو به طب مهمِ مکمل می آورد. این البته تصمیمی تقریباً درست است زیرا طب رایج و مکمل در کنار هم می توانند تاثیرات بسیار کامل تری داشته باشند، خصوصاً در مواردی که طب رایج، دیگر توانِ پاسخ گفتن به نیاز بیمار و درمان دردهای آن را ندارد.

البته در استفاده از راه ها و شیوه های درمانی طب مکمل باید نهایت دقت و توجه را به خرج داد زیرا در دنیای امروز، هستند افرادی که بدون هیچ تجربه و آگاهی از نوع و شیوۀ استفاده از انواع گیاهان دارویی اقدام به تجویز آنها برای بیماران مختلف می کنند. باید دقت کرد که هر فردی توانایی تجویز صحیح داروهای طبیعی و گیاهی را ندارد و در برخی موارد تجویز غلط و استفادۀ ناصحیح از این داروهای طبیعی ممکن است مشکلات بسیار خطرناکی را ایجاد کند.

مثلاً هندوانۀ ابوجهل تا جایی که همه شنیده ایم دارای خواص دارویی فراوانی ست اما اگر کمی اطلاعات داشته باشیم می دانیم که در کنار این خواص دارویی، به شدت سمی نیز هست. پس باید برای استفادۀ صحیح از هر دارویی در طب جالبِ مکمل به اهل فن مراجعه کنیم.