تفاوت الکل طبی و صنعتی

در این مقاله به بحث پیرامون تفاوت الکل طبی و صنعتی پرداخته می شود.

تفاوت الکل طبی و صنعتی کلینیک نیایشسازمان غذا و دارو با افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت الکلی ضمن انتشار اطلاعیه‌ ای، نسبت به استفاده از الکل صنعتی و یا متانول جهت ضدعفونی کردن دست و سطوح هشدار داد.

تفاوت الکل طبی و صنعتی : لازم به ذکر است که الکل صنعتی یا متانول فقط به منظور ضدعفونی سطوح کاربرد دارد و در صورتی که سطح پوست شما در معرض آن قرار گرفت، لازم است آن را شستشو دهید؛ زیرا موجب مسمومیت می گردد. باید گفت متانول نارنجی یا زرد رنگ است و توصیه می شود پیش از استفاده، توضیحات مندرج روی شیشه را مطالعه کنید.

اتانول یا الکل طبی در پزشکی برای ضد عفونی کردن بدن مورد استفاده قرا می گیرد، سفید رنگ می باشد و در تماس با پوست هیچ مشکلی ایجاد نمیکند.

میزان جذب پوستی الکل صنعتی یا متانول به خصوص در پوستهای آسیب دیده بالاست و میتواند منجر به بروز مسمومیت گردد.

مصرف خوراکی متانول یا همان الکل صنعتی با ایجاد مسمومیت‌ الکلی، کوری و مرگ همراه است. همچنین الکل صنعتی اثرات ضد میکروبی کمتری نسبت به الکل اتانول دارد.

توصیه می ‌شود برای ضدعفونی کردن دست و پوست خود به هیچ عنوان از الکل صنعتی و یا الکل متانول استفاده نکنید. اگر مایلید از فرآورده‌ های ضدعفونی بر پایه الکل استفاده نمایید، فقط محلول های آبی الکل اتیلیک یا اتانول و یا فرآورده های استاندارد دارای الکل اتیلیک اتانول با غلظت مناسب را مورد استفاده قرار دهید.

بهتر است برای ضد عفونی کردن سطوح از پدهای الکلی یا دستما‌ل‌ های مرطوب که حاوی الکل می باشند، استفاده نمایید.

شایان ذکر است استفاده از الکل ۷۰ درصد برای ضد عفونی کردن سطوح گوناگون و دست‌ ها کارایی لازم را دارند.

طبق توصیه‌ های علمی و پزشکی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مصرف خوراکی اتانول و یا غرغره کردن دهانی آن نه تنها هیچ تأثیری نداشته بلکه با خطر بروز مسمومیت ناشی از اتانول همراه است.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

فوق تخصص ریهمقالات

بخش نظرها غیر فعال میباشد .