نوار عصب و عضله چیست؟

حتما شما هم در موارد مختلفی برایتان سوال پیش آمده که نوار عصب و عضله چیست؟ به طور کلی می توان در پاسخ به این سوال گفت که نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی نوعی روش تشخیصی جهت ارزیابی سلامت عضلات و نورون های حرکتی بدن است. از نوار عصب عضله برای تشخیص بسیاری از بیماری ها همچون اختلالات عصبی، بیماری های عضلانی و … استفاده می شود و نتیجه آن نشان دهنده میزان اختلال در عملکردهای عصبی عضلانی را نشان می دهد. و همچنین امکان تعیین دقیق آسیب را دارد.

نوار عصب و عضله چیست؟

موارد استفاده از نوار عصب و عضله

در برخی موارد بیماری هایی مانند دیابت، همراه با التهابات عصبی است که علائمی شبیه به دیسک دارد. در این حالت جراحی دیسک هیچگونه تاثیری بر جلوگیری از پیشرفت بیماری ندارد. در این موارد بررسی نوار عصب و عضله می تواند کمک بزرگی به درمان کند.

نوار عصب و عضله علاوه بر اینکه محل آسیب را نشان می دهد، شدت آسیب را نیز بیان می کند. و به پزشک کمک می کند که در خصوص جراحی یا عدم جراحی بیمار تصمیم بهتری بگیرد.

یکی دیگر از مواردی که می توان از نوار عصب و عضله استفاده کرد، وجود ضایعات در ناحیه دیسک گردن و کمر است. بدون شک نوار عصب و عضله در تشخیص و درمان مشکلات دیسک گردن و کمر کمک شایانی می کند.

توجه داشته باشید تست نوار عصب و عضله باید با هم به طور همزمان انجام شود در این تست برای گرفتن موج حسی، عصب را در یک ناحیه تحریک کرده و پاسخ را از روی پوست ثبت می نمایند.

کاربرد نوار عصب و عضله چیست؟

نوار عصب و عضله برای درمان بسیاری از بیماری ‌ها موثر است. این بیماری ها عبارتند از:

  • بیماری سندروم تونل کارپ
  • سندروم خروجی قفسه سینه
  • درگیری عصب اولنار
  • مشکلات دیسک
  • ایجاد تسکین در درد‌های ناشی از دیسک
  • بهبود شرایط و احساس مور مور، گز گز و بی ‌حسی اندام‌ ها
  • تشخیص فشار ریشه‌ های عصبی که از بین مهره‌ ها عبور کرده ‌اند.

نوار عصب و عضله چگونه انجام می شود؟

برای گرفتن تست نوار عصب و عضله، یک نیدل کوچک، به نام الکترود به صورت مستقیم به قسمت عضله‌ بیمار وارد مى شود و فعالیت الکتریکى وی را در آن عضله گزارش می دهد.

قسمت دیگر تست، با استفاده از الکترودهای سطحی، سرعت هدایت امواج الکتریکى در داخل عصب بین دو نقطه و یا بیشتر، را بررسی می نمایند. ناگفته نماند که از تست نوار عصب و عضله جهت پیدا کردن مشکلات عصبی و عضلانی استفاده می ‌شود.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .