چرا ناخن ها در گوشت فرو می روند؟

چرا ناخن ها در گوشت فرو می روند؟ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ناخنتان آن در قسمت کناری گوشت خود فرو رود. معمولاً این اتفاق برای ناخن های پا و انگشت شست اتفاق میافتد. در صورتی که از ابتدا متوجه این مسئله شده باشید، می توانید خودتان در خانه آن را درمان کنید. اما در موارد حادتر نیاز به درمان پزشکی خواهید داشت. چرا که ممکن است رفته رفته باعث ایجاد عفونت شود یا حتی اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، حتما به به پزشک مراجعه کنید و خودتان اقدامی برای درمان نکنید.

 

چرا ناخن ها در گوشت فرو می روند؟

دلیل فرو رفتن ناخن در گوشت

رشد ناقص ناخن و فرو رفتن آن در گوشت کناری خود دلایل متعددی دارد که عبارتند از:

کوتاه کردن ناخن به روش غلط

به این صورت که آن را بیش از اندازه یا به صورت هلالی کوتاه کنید. که در این صورت در هنگام رشد ممکن است که داخل گوشت برود.

فشارهای خارجی

وجود توده هایی در زیر ناخن می ‌تواند باعث انحراف رشد ناخن و بدین شکل در گوشت فرو رود.

آسیب های وارده به پا

برخی از ورزش ها و حرکات مانند شوت کردن توپ، دویدن، رقص باله و … باعث ایجاد آسیب به انگشت شست پا می شود. و فشار مکرری به پنجه وارد می کند. در این صورت ممکن است رشد ناخن با مشکل مواجه شود.

تاثیر سن فرد

در دوران کودکی و نوجوانی که عمدتاً فعالیت های فیزیکی زیاد است، پا دچار تعریق می شود و از طرفی به خاطر نرم بودن پوست و گوشت اطراف ناخن امکان ایجاد این عارضه افزایش می یابد. همچنین برای افراد مسن نیز به جهت ضخیم بودن ناخن و سخت بودن کوتاه کردن آن برای سالخوردگان احتمال فرورفتگی ناخن بسیار زیاد می باشد.

ناهنجاری های همراه تولد

برخی افراد در هنگام تولد ناهنجاری هایی در شکل ناخن دارند. به این صورت که ناخن به سمت داخل انحنا دارد. به این نوع ناخن ها گازانبری گفته می شود. در صورتی که این شکل ناخن ها نازک نیز باشند، امکان فرو رفتن شان در پوست اطراف بسیار زیاد است.

پوشیدن کفش نامناسب

برخی از کفش ها که پنجه بسیار تنگ دارند، موجب ایجاد فشار به انگشتان و ناخن های پا ‌می شوند. اغلب خانم ها تمایل دارند کفش های خود را به شکل باریک و ظریف خریداری کنند. در این صورت پیشنهاد می کنیم از کفش های طبی زنانه استفاده کنید. چرا که این نوع کفش انعطاف پذیری بالایی دارد و امکان فرو رفتن ناخن در گوشت کاهش می یابد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .