صرع چیست؟

صرع چیست؟ بیماری صرع نوعی بیماری مربوط به مغز و اعصاب است که جزو چهارمین بیماری شایع در جهان محسوب می شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که موجب اختلال در سیستم عصبی فرد می شود که عمدتا موجب تشنج و از دست دادن هوشیاری می شود.

 

صرع چیست؟

عوامل موثر در بیماری صرع

در خصوص عوامل ایجاد بیماری صرع تحقیقات نتیجه بخشی صورت نگرفته است و حدود ۵۰ درصد از مبتلایان به این بیماری علت و عامل مشخصی ندارند. به طور کلی دانشمندان چند عامل مهم را در جهت ابتلا به این بیماری بیان نموده اند که عبارتند از:

ژنتیک

بخش زیادی از بیماری هایی که افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند، ریشه در ژنتیک دارند مخصوصاً صرع هایی که با تشنج همراه هستند، وراثت عامل اصلی آن است.

بیماری های مغزی

تومورهای مغزی یا سکته مغزی می تواند موجب ایجاد بیماری صرع در در فرد شود. معمولاً افرادی که در سنین بیشتر از ۳۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند در نتیجه سکته مغزی می باشد.

ترومای سر

حوادثی همچون تصادف و آسیب هایی که به سر وارد می شود باعث ایجاد ترومای سر می شود که در نتیجه بیماری صرع را ایجاد می نماید.

مشکلات همراه با تولد

مغز نوزاد در زمان تولد در حالتی بسیار حساس قرار دارد و آسیب رساندن به آن ممکن است باعث ایجاد بیماری های مختلف می شود و اکسیژن کافی به مغز نوزاد نرسد. بنابراین نرسیدن اکسیژن کافی به مغز نوزاد، مبتلا شدن مادر به عفونت و تغذیه نامناسب مادر در دوران بارداری ممکن است باعث ابتلا به صرع نوزاد شود.

بیماری های عفونی

بیماری هایی همچون ایدز، مننژیت و هپاتیت ممکن است موجب ایجاد بیماری صرع در در فرد شود و بر روی مغز و سیستم عصبی بیمار تاثیر بگذارد .

مشکلات تکاملی

اختلالات تکاملی که از بیماری هایی همچون اوتیسم یا نوروفیبروماتوز نشأت می گیرند که موجب ایجاد بیماری صرع می شوند.

علائم بیماری صرع

اولین علامت نشان دهنده وجود بیماری صرع تشنج های مکرر می باشد. اما تشنج به تنهایی نشان دهنده این بیماری نیست. چرا که باید عوامل دیگری را نیز در ایجاد این بیماری دخیل دانست. از جمله این علائم عبارتند از:

 • ایجاد تشنج در بیمار بدون اینکه تب کند.
 • احساس گیجی یا بیهوشی کوتاه مدت
 • غش های مکرر که باعث می‌ شود فرد کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست بدهد.
 • سفت شدن ناگهانی اندام ها بدون اینکه دلیل مشخصی داشته باشد.
 • پلک زدن مکرر و بی دلیل
 • جویدن و دندان به هم سابیدن بدون هیچ دلیل واضحی
 • عدم امکان برقراری ارتباط و احساس گیجی موقت
 • ایجاد حرکات تکراری به طور مداوم و غیر ارادی
 • احساس ترس و وحشت و همچنین عصبانیت بدون هیچ دلیلی
 • خیره شدن و خشک شدن بدن
 • ایجاد مشکلات تنفسی و از دست دادن هوشیاری و عدم شناخت خود و اطرافیان
 • عدم پاسخ به صدا یا حر علائم هشدار دهنده دیگر
 • تکان دادن سر یا سایر اجزای بدن به صورت ریتمیک

صرع چگونه ایجاد می‌شود؟

ابتدا باید بدانیم که صرع و تشنج دو بیماری کاملا مجزا هستند. درست است که یکی از علائم صرع تشنج است اما این دلیل نمی شود که هر نوع تشنجی را صرع بدانیم.

سیستم مغز و اعصاب شامل سلول‌ های مختلف عصبی هستند که دارای ارتباطات بسیار قوی و موثری با یکدیگرند و همین ارتباطات موجب انتقال پیام‌ از سایر قسمت های بدن به مغز می شود.

کلیه این کارها، به وسیله انتقال ‌دهنده ‌های عصبی بدن همچون سدیم و کلسیم انجام می شود. در‌واقع، این مراحل نوعی فعالیت الکتریکی به وجود می آورند. هنگامی‌ که فعالیت الکتریکی مغز بیشتر از حد نیاز باشد، تشنج ایجاد می شود.

خطرات بیماری صرع

آیا بیماری صرع خطرناک است؟ طبیعتا تشنج مغزی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به مغز وارد کند. همچنین به جهت اینکه فرد بیمار هیچ کنترلی بر سایر اعضای بدن خود ندارد، ممکن است آسیب هایی به وی وارد شود. از جمله خطرات بیماری صرع عبارتند از:

احتمال غرق شدن و خفگی

ممکن است فرد در حین شنا در استخر و دریا دچار تشنج شود. در این صورت هیچ نوع نوع امکانی جهت کنترل خود نخواهد داشت. مطابق با تحقیقات صورت گرفته احتمال غرق شدن و خفگی برای بیماران مبتلا به صرع ۱۳ تا ۱۹ برابر افراد عادی است.

احتمال سقوط

در صورتی که فرد روی پله یا لبه پرتگاه و در ارتفاع قرار داشته باشد و بیماری صرع نیز در همان لحظه رخ دهد، باعث سقوط وی خواهد شد که در نتیجه آن انواع شکستگی ها و حتی ضربه مغزی را نیز با خود در پی خواهد داشت.

بارداری

در صورتی که مادر باردار بیماری صرع داشته باشد و حالت تشنج در حین بارداری رخ دهد، تهدید هایی جدی را برای جنین و حتی مادر در پی خواهد داشت تا جایی که در مواردی شاهد سقط جنین و فوت مادر بوده‌ایم. از طرفی مصرف داروهای ضد صرع و ضد تشنج نیز احتمال نقایص مادرزادی جنین را افزایش خواهد داد.

مشکلات روانشناختی

عمدتاً مبتلایان به صرع دچار مشکلات روانشناختی همچون افسردگی، استرس و خودکشی نیز می شوند که این عوارض ناشی از مصرف داروهای ضد صرع می باشد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .