شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش

به تمام بیماری‌هایی که بر روی هر بخش از دستگاه گوارش شامل کیسه صفرا، پانکراس، مری، راست روده، کبد و غیره اثر بگذارد. بیماری‌های گوارشی گفته می‌شود. دستگاه گوارش به یک سری از اندام‌های توخالی گفته می‌شود که یک مسیر طولانی از دهان تا مقعد انسان را تشکیل می‌دهد.اگر هر کدام از بخش‌های دستگاه گوارش که وظیفه اصلی آن جذب و هضم غذا است، مسئولیت خود را به خوبی انجام ندهد، انواع مختلف بیماری‌های گوارشی به وجود می‌آید. در این مقاله به شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش میپردازیم.

 

شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش

بیماری سلیاک

یکی از بیماری‌های بسیار رایج دستگاه گوارش بیماری سلیاک یا اسپروی سلیاک است، این بیماری یک بیماری خود ایمنی است که مربوط به روده کوچک می‌شود، این بیماری زمینه ارثی دارد که بر اثر حساسیت روده کوچک به یک نوع پروتئین به نام گلوتن به وجود می‌آید. این بیماری می‌تواند در هر سنی بروز پیدا کند و علائم اصلی آن نفخ، اسهال، یبوست، بثورات، کاهش وزن و ضعف رشد در کودکان است و تنها راه درمان این بیماری در حال حاضر استفاده از رژیم غذایی بدون گلوتن است.

یبوست

علت اصلی به وجود آمدن این بیماری کند بودن سرعت عبور مواد از روده بزرگ است، از دلایل مختلف بروز بیماری یبوست می‌توان به مواردی مثل کم بودن آب بدن، کمبود فیبر در رژیم غذایی، بارداری، تحرک کم، مصرف داروهای خاص و غیره اشاره کرد، از روش مهم درمان این بیماری می‌توان به تغییر رژیم غذایی، استفاده از داروهای ملین، ورزش کردن و مصرف آب کافی در طی روز اشاره کرد.

بیماری کرون

این بیماری یک بیماری مزمن است که می‌تواند بر روی تمام بخش‌های دستگاه گوارش اثرات منفی بگذارد، علت دقیق این بیماری هنوز ناشناخته است، اما بیشتر در کشورهای غربی اتفاق می‌افتد، از علائم آن می‌توان به اسهال، درد شکم، کاهش وزن و غیره اشاره کرد.

بیماری رفلاکس معده

رفلاکس معده که یکی دیگر از بیماری‌های شایع دستگاه گوارش است. زمانی اتفاق می‌افتد که اسفنکتر تحتانی مری ضعیف شود و تا حدی باز بماند که این امر باعث برگشت اسید به مری می‌شود، از علائم آن می‌توان به سوزش معده، نارسایی معده، درد قفسه سینه و غیره اشاره کرد.

سخن پایانی

دستگاه گوارش اهمیت بسیار زیادی دارد و اختلال و بیماری در هر بخش از آن می‌تواند باعث به وجود آمدن درد و آزار و اذیت بسیاری برای افراد شود، در این مطلب به چند نمونه مهم از بیماری‌های گوارشی اشاره کردیم، از جمله بیماری‌های دیگر گوارشی می‌توان به مواردی مثل سندروم روده تحریک پذیر، اسهال بیماری دیورتیکولار و غیره اشاره کرد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

بخش نظرها غیر فعال میباشد .