سرطان رحم

یک عضو توخالی واقع در لگن خانم ها می باشد که رحـم نامیده می شود. در واقع رحم محل تولید و رشد جنین می باشد و از رشد جنین تا زمان متولد شدن حمایت می نماید. شکل ظاهری رحم به شکل یک گلابی وارونه می باشد که در لگن واقع شده است. در این مقاله به سرطان رحم میپردازیم.

 

سرطان رحم

 

سـرطان رحـم یا همان سرطان اندومتر همانند دیگر سرطان های اندام های تناسلی زنانه اعم از سرطان تخمدان در ایران رایج نمی باشد. اما با این حال، این جمله به این معنی نمی باشد که سـرطان رحم یا اندومتر را نباید جدی گرفت. با توجه به آمار های گرفته شده سـرطان رحـم؛ یک زن در بین ۴۰ زن را در آمریکا درگیر می نماید و بر زندگی آن ها تاثیر میگذارد.

سـرطان رحـم یا اندومتر در زنان مسن بیشتر از زنان جوان می باشد و بیشتر در دوران پس از یائسگی اتفاق می افتد.

سـرطان رحـم یا به نوعی همان سرطان اندومتر، سرطانی می باشد که در بافت سلول های رحم (اندومتریوم) اتفاق می افتد. سـرطان رحم انواع مختلفی از سرطان، اعم از سرطان سارکوم را شامل می شود اما می توان گفت سرطان سارکوم مانند سرطان رحم رایج نمی باشد. سرطان سارکوم در مراحل ابتدایی بیماری قابل تشخیص می باشد زیرا ترشحات غیر طبیعی از واژن از علائم اولیه این بیماری می باشد.

رشد غیر طبیعی (بیش از حد) و بدخیم بافت سلول های موجود در رحم، سرطان رحم یا سرطان اندومتر گفته می شود. افزایش تولید و رشد  سلول های سرطانی در رحم، موجب شکل گیری و تشکیل تومورهای بدخیم در رحم می شود.

سن و عوامل شکل گیری و تشکیل تومور های بدخیم یا همان سرطان رحم

سرطان رحم یا اندومتر در زنان مسن بیشتر از زنان جوان اتفاق می افتد.  اصلی ترین علت سرطان رحم یا همان سرطان اندومتر مشخص نیست اما چاقی بیش از حد، یائسگی در قبل از ۵۵ سالگی، قاعدگی قبل از ۱۲ سالگی و سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان رحم، سرطان تخمدان و سرطان پستان از عواملی هستند که احتمال ابتلا به سرطان رحم را به صورت چشم گیری افزایش می دهند.

علائم سرطان رحم یا سرطان اندومتر در زنان

سرطان رحم یا اندومتر را در دوران ابتدایی بیماری با دانستن علائم این نوع از سرطان می توان تشخیص و درمان کرد از جمله علائم سرطان رحم و  سرطان اندومتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترشحات غیر طبیعی زرد رنگ و سفید رنگ از واژن
  • خونریزی واژن در زمان های قبل و بعد از عادات ماهیانه
  • احساس درد و سوزش در هنگام ادرار
  • احساس درد و سوزش در هنگام نزدیکی
  • خونریزی غیرطبیعی پس از مقاربت
  • دردهای لگنی پس از نزدیکی
  • دردهای لنگی پس از انجام فعالیت های سنگین

پیشگیری از سرطان رحم و سرطان اندومتر

  • استفاده از داروهایی با ترکیب هورمون های استروژن و پروژسترون، می توانند احتمال درگیری با سـرطان رحـم را کاهش دهد
  • استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری به مدت یک سال باعث پیشگیری ابتلا به سـرطان رحـم و اندومتر می شود
  • داشتن بدنی با وزن مناسب و تحرک بدنی می تواند جلوی ابتلا به سـرطان رحـم را بگیرد

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

زنان و زایمانمقالات

بخش نظرها غیر فعال میباشد .