درمان سرطان سینه

برای بررسی درمان سرطان سینه ابتدا باید به بحث پیرامون مراحل مختلف سرطان سینه پرداخت. مراحل این بیماری مطابق با حجم تومور سرطانی، این که تهاجمی نباشد یا باشد و این که آیا به غدد لنفاوی رسیده یا نرسیده معین می گردد. تعیین مرحله پیشرفت سرطان موجب می گردد که تیم درمانی بیمار مناسب ترین شیوه را برای بهبود وی تجویز نمایند.

درمان سرطان سینه کلینیک نیایش

مرحله صفر

به این مرحله، مرحله پیش از سرطان گفته می شود. این دوره نخستین مرحله سرطان سینه محسوب می گردد. معمولاً در این مرحله سلول هایی در کانال های شیری سینه در حال رشد هستند.

سرطان سینه در این دوره تهاجمی نمی باشد و به دیگر بافت های سینه سرایت نمی کند ولی در صورتی که سرطان در این مرحله شناسایی و درمان نشود قطعاً به دیگر قسمت های سینه سرایت می نماید. اغلب این بیماری در این مرحله از پیشرفت تنها با پرتو درمانی یا جراحی درمان می شود.

در افرادی که سرطان آن ها در اثر هورمون های پروژسترون یا استروژن تشدید شود شیوه های هورمون درمانی پس از جراحی به کار گرفته می شود؛ بدین جهت که در آینده احتمال تکثیر و تهاجم سلول های سرطانی به دیگر بافت های سینه کاهش یابد. البته در بعضی موارد استفاده از هیچ روش درمانی توصیه نمی شود.

مرحله اول

سرطان سینه در مرحله اول تهاجمی می باشد؛ یعنی در این دوره از پیشرفت سرطان سلول های سرطانی وارد بافت های سالم سینه می شوند. در مرحله اول یا هیچ توموری یافت نمی شود یا طول آن کمتر از ۲ سانتی متر می باشد.

ضمن اینکه رشته های نازکی از سلول های سرطانی در غدد لنفاوی وجود دارند. برای درمان سرطان سینه در مرحله یک اغلب برای حفظ سینه از شیوه لامپکتومی و در پی آن پرتودرمانی استفاده می شود.

امکان دارد برای تومورهای بزرگ تر از یک سانتی متر روش شیمی درمانی به کار برده شود. معمولاً برای تشخیص سرطان استفاده از شیوه تکه برداری در غدد لنفاوی نزدیک سینه توصیه می شود.

مرحله دوم

در مرحله دوم از پیشرفت سرطان، سلول های سرطانی رشد می کنند ولی هنوز در مراحل اولیه رشد قرار دارند. هرچند این بیماری در مرحله ۲ از مرحله ۱ شدید تر بوده و می تواند غدد لنفاوی را درگیر کند ولی در این مرحله درمان سرطان سینه امکان پذیر می باشد.

برای درمان سرطان سینه در این دوره از شیوه های لامپکتومی یا ماستکتومی به علاوه پرتودرمانی و شیمی درمانی استفاده می شود. پزشک در صورت لزوم درمان هورمونی را توصیه می کند. در برخی مواردی غدد لنفاوی  تکه برداری می شود و یا به طور کلی برداشته می شوند.

مرحله سوم

این مرحله از موارد پیشرفته سرطان به شمار می آید. در این دوره سلول های سرطانی خود را به غدد لنفاوی می رسانند ولی هنوز به دیگر اعضای بدن منتقل نشده اند. درمان سرطان سینه در مرحله سوم بسیار متنوع می باشد.

در بعضی از موارد تمام سینه فرد برداشته می شود که به آن ماستکتومی می گویند. در برخی موارد نیز از روش نجات سینه یا لامپکتومی و یا پرتودرمانی و در مواردی از برداشتن غده لنفاوی درگیر و شیمی درمانی و در صورت لزوم شیوه های هورمون درمانی استفاده می شود.

برای درمان سرطان سینه ممکن است در ابتدا بیمار برای کاهش سایز تومور سرطانی شیمی درمانی شود و بعد از آن از ماستکتومی و پرتودرمانی استفاده می شود.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم، سرطان سینه به دیگر اعضای بدن سرایت نموده و در اصطلاح متاستاز کرده که از این نقاط می توان ریه ها، مغز، کبد و استخوان ها را ذکر نمود. به این مرحله، سرطان سینه متازتاتیک گفته می شود.

هر چند این بیماری در این مرحله غیر قابل درمان تداعی می شود ولی شیوه های درمانی جدید موجب می گردد بیماران چند سال بیشتر زنده بمانند؛ حتی با وجود اینکه بیماری آن ها وارد مراحل پیشرفته ای شود.

مهم ترین شیوه برای درمان سرطان سینه در این مرحله (تنها برای به تأخیر انداختن مرگ) مصرف داروها است. در این دوره گاهی از شیمی درمانی استفاده می شود. البته ممکن است جهت کاهش علائم و عوارض و احساس درد شدید، جراحی و پرتودرمانی نیز به کار گرفته شود.

 

 

مرکز جامع سلامت نیایش

بخش نظرها غیر فعال میباشد .