ژنتیک پزشکی

ژنتیک پزشکی یکی از شاخه های رشتۀ پزشکی ست که وظیفۀ آن تشخیص و مدیریت اختلالات ارثی می باشد. این رشتۀ مهم، هر ساله دانشجویان زیادی را به سمت خود جلب می کند. البته لازم به ذکر است که این رشته با رشتۀ ژنتیک انسانی فرق دارد.

این رشته یکی از بحث برانگیزترین و مهم ترین رشته های پزشکی ست که در سراسر جهان، هم بحث های زیادی پیرامون خود ایجاد می کند و هم انقلاب های عظیمی در درمان و حتی پیشگیری از برخی بیماری ها به وجود آورده است.

 

 

در کشورهای اروپایی و در بسیاری از دپارتمان های پزشکی آن کشورها، از ژنتیک پزشکی برای تشخیص بیماری های مهمی چون «هایپر کلسترولمی فامیلی» بهره می برند تا به تشخیص های مهم و دقیق تری دست یابند.

ژنتیک پزشکی در کشورهای اروپایی

این رشتۀ بسیار مهم تقریباً در تمامی کشورهای اروپایی و در دانشگاه های مطرح آنها به خوبی و با توجه به اصول مهم آموزشی تدریس می شود. نتیجۀ چنین آموزش صحیح و سطح بالایی هم، ایجاد مؤسسات و کلینیک های مهم تحقیقاتی ژنتیک در جای جای اروپاست.

از سالها قبل که دی ان ای و همچنین کروموزموم ها و ژن ها کشف و تشخیص داده شدند، به تدریج و هر ساله به اطلاعات و علم محققین ژنتیک در این زمینه افزوده شد، تا جایی که هم اکنون به کمک همین علوم وسیع می توانند برخی بیماری های مادرزادی را به خوبی شناسایی و درمان کنند.

این انقلابی بسیار بزرگ و باور نکردنی در دنیای پزشکی ست که اگر این اخبار و مطالب نیم قرن پیش به مردم گفته می شود و آنها را از پیشرفت خیره کننده در آینده مطلع می کرد، کمتر کسی این موضوع را باور می کرد.

علاقمندی ها و تحقیقات در ژنتیک پزشکی

در این رشتۀ بسیار مهم پزشکی، بر روی بسیاری از اختلالات و بیماری ها تمرکز وجود داشته و بسیاری علاقمند به تحقیقات بر روی آنها هستند:

ژنتیک اختلالات التهابی و دیابت جوانی

ژنتیک کلیوی

ژنتیک اختلالات تکاملی

ژنتیک سرطان

بیماری های خود ایمنی کبد

ژنهای درگیر در بیماری های وابسته به ایکس به ویژه ناتوانی ذهنی

همانگونه که مشاهده می کنید در ژنتیک پزشکی بحث بر روی مسائل و موارد بسیار مهم و تعیین کننده ای در زندگی و حیات فرد است که هر کدام از این تحقیقات می تواند دنیای علم پزشکی همچنین سلامت انسان را به شدت دگرگون نماید.