رشد و بلوغ

رشد و بلوغ از طبیعی ترین و بهترین اتفاقات زندگی هر فرد است. پس از تولد و با تغذیه و آموختن مسائل مختلف، بدن و ذهن انسان رشد خیره کننده ای خواهد داشت. همین رشد بدن و بلوغ انسان در سنین مشخص، زمینه ساز آغاز دوره ای بسیار مهم از زندگی به نام بلوغ است. این دورۀ مهم در دختران و پسران در سنین مختلف و متفاوتی رخ می دهد که هر کدام با توجه به خصوصیات و ویژگی های بدنی خود می توانند علائم و بروزهای مختلفی داشته باشند.

 

 

رشد بدنی از نظر فیزیکی و ظاهری در هیچکدام از دو جنس یعنی پسر و دختر بر دیگری ارجحیت نداشته یعنی نمی توان از ابتدای زندگی دختران مشخص کرد که آنها از نظر حجم و بافت بدنی حتماً کوچکتر از پسرها هستند و یا در مورد پسرها هم همینطور نمی توان قطع به یقین گفت که تمامی پسرها از نظر فیزیکی و جثه حتماً بزرگتر از دخترها هستند. رشد و بلوغ جسمی و فکری امری حتمی و ۱۰۰درصد نیست و استثنائاتی نیز خواهد داشت.

علائم رشد و بلوغ در دخترها

دخترها پس از تولد و تغذیه و آموختنِ صحبت کردن و همچنین راه رفتن به تدریج به رشد بدنی و عقلی می رسند. به صورت ژنتیکی دخترها در سن ۹ سالگی به بلوغ بدنی رسیده یعنی تقریباً از این سنین تغییرات مهم بدنی زنانه در آنها اتفاق می افتد. تغییراتی مانند بزرگ شدن پستان ها، شکل گرفتن رحم و تغییراتی از این دست. می توان گفت رشد و بلوغ در دخترها از این جهات بسیار زودتر از پسرها اتفاق می افتد و شرایط بدنی آنها برای تولید مثل بسیار زودتر از پسرها آماده می شود.

همچنین برخی معتقدند بلوغ فکری نیز در دخترها زودتر از پسران آغاز می شود که البته می توان در درستی این جمله کمی تشکیک کرد و در قطعی بودن آن تردید داشت.

علائم رشد و بلوغ در پسرها

پسرها نیز مانند دختران پس از تولد با تغذیه مناسب و  آموختن مسائل مهمی مانند راه رفتن و آموختن تکلم و حرف زدن به تدریج مراحل رشد بدنی و بلوغ ذهنی را طی می کنند. فرق بزرگ بین دخترها و پسرها، سن رسیدن به بلوغ است که در ۱۵ سالگی رخ می دهد. در این سن است که تغییرات مهمی مانند زمخت شدن صدا در پسرها رخ می دهد. همچنین تغییرات مهم در تولید اسپرم و رشد آلت تناسلی اتفاق خواهد افتاد.

باید دانست رشد و بلوغ در هر دو جنس پسر و دختر طی مراحلی کاملاً مشخص و به تدریج اتفاق خواهد افتاد که باعث تکامل جسمی و فکری می گردد.

تغذیه