زنان و بارداری

به طور کلی برای هر زن بارداری یک تجربه بسیار زیبا و دلنشینی میباشد ، که این امر تغییرات فیزیولوژیک بسیاری را به همراه خود دارد .  خوشبختانه این تغییرات اکثرا مزاحمتی برای سلامت مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد واکثر زنان ، دوران بارداری را بدون مشکل خاصی پشت سر خواهند گذاشت و در نتیجه جنین سالمی را به دنیا می آورند . لازم به ذکر میباشد که  در مواردی هم ممکن است خطرات جدی، سلامت مادر و جنین را در دوران بارداری تهدید کند . این خطرات ضرورت و اهمیت مراقبت های دوران بارداری را روشن می سازند. در این مقاله به موضوع زنان و بارداری نیز میپردازیم .

 

بارداری دورانی شیرین ولی پر از استرس و نگرانی است و برای بسیاری از خانم ها سوالاتی مطرح میشود که شاید نتوانند برای کسی مطرح کنند.

بارداری سرشار از عوارض جانبی عجیب، نو و گاهی آزاردهنده بوده و با ترس هایی همراه است. اگر در ارتباط با پرسیدن برخی سؤال ها از پزشکتان احساس راحتی نمی کنید، پس باید بگوییم که در این زمینه تنها نیستید.

شایع ترین سوالات در دوران بارداری :

در ذهن بسیاری از خانم ها به هنگام بارداری سوالات زیادی مطرح میشود که در این قسمت ما به تعدادی از این سوالات خواهیم پرداخت :

آیا بعد از زایمان امکان دارد واژن گشاد شود؟

پاسخ این سوال خیر میباشد . ساختار واژن به گونه ای است که می تواند به زایمان و بیرون آمدن بچه کمک کند و بعد از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد به اندازه طبیعی خود بازگشته و منقبض خواهد شد . در واقع واژن دارای حافظه عضلانی است.

وزن ایده آل در هنگام زایمان چه مقدار میباشد ؟

این می تواند مسئله ای حساس باشد و بسیاری از زنان از پرسیدن آن از پزشک متخصص خجالت می کشند. اما متخصصان توصیه می کنند که از صحبت کردن درباره اضافه وزن خود در دوران بارداری با پزشک نترسید یا خجالت نکشید. چرا که این موضوع جنبه ای مهم از سلامت شما و فرزند تان محسوب می شود.

آیا بعد از بارداری کنترل مثانه برای مدتی سخت خواهد شد ؟

میتوان گفت کنترل مثانه پس از بارداری کاهش می یابد و وقتی فرد به زمان زایمان نزدیک تر میشود، متوجه خواهد شد که کنترل مثانه ضعیف تر شده است. اما اکثرا ظرف مدت شش هفته تا سه ماه ، زنان متوجه خواهند شد که این تأثیرات به تدریج کم شده و به حالت اول خود بازمی گردند.

چرا عمل دخول بعد از زایمان با درد بیشتری همراه است ؟

این امر بسیار واضح است که به تازگی زایمان انجام داده اید و آسیب هایی به شما وارد شده که باید التیام پیدا کنند. همچنین وضعیت هورمون ها خصوصا هورمون استروژن برای زنانی که بچه شیرخواره دارند، هم تغییر پیدا می کند که این مسئله منجر به بروز مشکلاتی در نرم شدن واژن خواهد شد. سعی کنید حین دخول از مواد نرم کننده استفاده کرده و به بدن تان فرصت دهید تا خودش را با رابطه جنسی بعد از زایمان منطبق کند. اگر چندین ماه از زایمانتان گذشته و هنوز نتوانسته اید رابطه جنسی داشته باشید، حتما با پزشک تان مشورت کنید.

آیا ترشحات زیاد در دوران بارداری، طبیعی است؟

بله. هورمون های یک زن باردار وضعیت به هم ریخته ای دارند. علاوه بر آن، جریان خونی که وارد آلت شما می شود هم زیاد است. طی فرآیند بارداری متوجه می شوید که ترشحاتتان به طور ثابتی زیاد می شود. اما اگر این ترشحات دردناک بوده یا با سوزش یا بوی خاصی همراه بوده یا خیلی آبکی بود حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار عفونت شده باشید یا کیسه آب تان پاره شده باشد.