تست اکو قلب برای چیست؟

تست اکو قلب برای چیست؟ تست اکو قلب نوعی آزمایش است که برای تصویربرداری از قلب انجام می شود با انجام این تست اطلاعات مفیدی در خصوص عملکرد قلب و میزان سلامت آن به دست می آید به این صورت که تست اکوی قلب مشکلات قلبی را تشخیص می دهد و نیاز به نوع درمان و یا جراحی را مشخص می کند.

 

تست اکو قلب برای چیست؟

چرا پزشک تست اکو قلب را تجویز می کند؟

پزشک متخصص شما ممکن است به دلایل مختلفی تست اکوی قلب را پیشنهاد کند مثلاً هنگام گوش دادن به ضربان قلب شما متوجه چیزی غیر عادی شود یا احساس کند که ضربان قلب شما نامنظم است همچنین اگر علائمی مانند درد در قفسه سینه یا تنگی نفس داشته باشید دکتر شما تست اکوی قلب را تجویز می کند به طور کلی اکوکاردیوگرافی یا تست قلب در موارد زیر انجام می شود:

تشخیص نقایص ارثی

وجود درد در قفسه سینه یا تنگی نفس

بررسی دریچه ها یا حفره های قلب

 

تصاویر بدست آمده از اکو قلب اطلاعاتی در خصوص اندازه قلب، میزان گشاد شدن یا ضخیم شدن دریچه های آن، لخته شدن خون، وجود مایع در اطراف قلب، وجود مشکلاتی در عملکرد دریچه های قلب و پمپاژ قلب، فشار در قلب و … را به پزشک می دهد. بعد از حمله قلبی حتما باید تست اکو قلب انجام شود و یا در مواردی که نقایصی در قلب در جنین مشاهده شود .

تست اکو قلب چگونه انجام می شود؟

برای انجام تست اکو قلب بیمار به حالت راحتی روی تخت دراز می کشد. پزشک الکترود هایی را که حالت چسبنده دارند بر روی قسمتهای قفسه سینه شما قرار می دهد. همچنین یک وسیله ای به نام مبدل را روی قفسه سینه و شکم شما قرار خواهد داد و بدین شکل امواج صوتی را از قلب دریافت می کند. و به وسیله دستگاه اکو آن را به عکس تبدیل می کند.

شما در همان حالت میتوانید تصویری از قلب خود را مشاهده کنید. و صدای قلب خود را بشنویم ممکن است صداهایی که می شنوید بسیار بلند باشد.

تست اکوی قلب به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد. و در این زمان بیمار بدون حرکت باقی بماند تا کیفیت قابل قبولی از تست به دست آید.

انجام این تست هیچ نوع دردی ندارد. اما در برخی موارد فشار مبدل روی پوست ممکن است کمی با ناراحتی همراه باشد، که البته آزاردهنده نیست.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .