ترس از ارتفاع

بلندی هراسی یا آکروفوبیا بعنوان ترس از ارتفاع شناخته می‌ شود. بلندی هراسی برخلاف فوبیاهای خاصی مثل ترس از پرواز یا همان ایروفوبیا موجب ترس از قرار گرفتن در موقعیت ها و شرایط گوناگونی می گردد که به نحوی از زمین فاصله دارند.

مبتلایان بسته به شدت فوبیا امکان دارد از قرار گرفتن در طبقات بالای یک ساختمان و حتی عمل ساده ‌ای همچون بالا رفتن از نردبان واهمه داشته باشند.

 

ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع یکی از شایع ‌ترین فوبیاها محسوب می گردد. چنانچه از بلندی واهمه دارید، از قرار گرفتن در شرایط خاص پرهیز می نمایید یا زمان زیادی را با دلشوره و اضطراب به روش ‌های اجتناب از این موقعیت‌ ها فکر می ‌کنید، توصیه می شود نزد مشاور مراجعه نمایید.

دلایل بلندی هراسی

گاهی ترس از ارتفاع در واکنش به تجربه‌ حوادث ناگوار ایجاد می شود که به نحوی به ارتفاع مربوط بوده اند. به عنوان مثال تجربیات ذیل می ‌تواند این ترس را ایجاد کند:

  • دچار شدن به حمله ترس یا دیگر تجربه های تلخ و ناخوشایند در مکان‌ های مرتفع
  • افتادن یا سقوط از یک مکان بلند
  • دیدن فردی که از مکان بلندی در حال سقوط است.

البته فوبیاها از قبیل آکروفوبیا می توانند بدون هیچ علت مشخصی بروز کنند. در این حالت عوامل محیطی یا ارثی در ایجاد فوبیا دخیل هستند. به عنوان مثال چنانچه یکی از اعضای خانواده ‌تان دچار ترس از ارتفاع باشد، احتمال اینکه شما هم دچار این هراس شوید، بیشتر است. رفتار شخص یا پرستاری که در دوره کودکی از شما مراقبت کرده نیز می تواند بلندی هراسی را در شما ایجاد کرده باشد.

علائم آکروفوبیا

اجتناب و اضطراب: افرادی که دچار آکروفوبیا هستند از قرار گرفتن در شرایط و موقعیت هایی که آنها را مجبور می ‌کند تا مدتی در مکان های مرتفع بمانند، واهمه دارند. به عنوان مثال فرد از این مسئله هراس دارد که مبادا در تعطیلات و مسافرت در هتل اتاقی به او داده شود که در طبقات بالا قرار داشته باشد. حتی امکان دارد از رفتن به منزل آشنایان و دوستانی که خانه ‌شان بالکن یا پنجره‌ سراسری در ارتفاع بلند دارد، پرهیز نمایند؛ یا اینکه امکان دارد این افراد تعمیرات منزل را به علت ترس از بالا رفتن از نردبان به تعویق بیندازند.

علائم هیجانی: فرد زمانیکه متوجه شود که در ارتفاع قرار گرفته است، دچار وحشت می ‌شود و ناخودآگاه به دنبال چیزی می ‌گردد که بتواند به آن چنگ بزند و احساس می ‌کند که قادر نیست به حس تعادل خود اعتماد نماید.

علائم جسمی: از جمله علائم جسمی آکروفوبیا می توان به مواردی نظیر تعریق، لرزیدن، فریاد زدن، تپش قلب و گریه کردن اشاره نمود. ضمن اینکه بیمار احساس می ‌کند که فلج شده است و به شدت وحشت می ‌کند.

 

مرکز جامع سلامت نیایش


ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

اختلالات روانپزشکی

بخش نظرها غیر فعال میباشد .