ادرار تیره نشانه چیست؟

ادرار تیره نشانه چیست؟ و چرا برخی افراد دچار این عارضه می شوند؟ رنگ ادرار به صورت طبیعی بایستی از زرد کم رنگ تا طلایی متغیر باشد. با توجه به شرایط بدن و میزان آب مصرفی، گاهی این رنگ کمتر یا با غلظت بیشتری دیده می شود. اما گاهی برخی عوامل می توانند سبب تغییر رنگ ناگهانی و عجیب ادرار شوند. این عوامل هم طبیعی و موقتی و هم غیرطبیعی و بر اثر آسیب های مختلف ایجاد می شوند.

 

ادرار تیره نشانه چیست؟

می توان برخی از این عوامل موقتی و گذرای تغییر رنگ ادرار را اینگونه ذکر نمود:

 • مصرف کم آب در طول شبانه روز
 • مصرف برخی داروها که از عوارض آن تغییر رنگ ادرار است
 • تغذیه از برخی مواد غذایی

اما در کنار این عوامل موقتی برخی دلایل مهم دیگر نیز هستند که نه تنها سبب تغییر رنگ در ادرار می شوند بلکه این تغییر رنگ را تا حد تیرگی ادامه خواهند داد که می تواند سوال ادرار تیره نشانه چیست؟ را ایجاد کند.

 

دلایل اصلی ادرار تیره

و اما ادرار تیره نشانه چیست؟ علاوه بر نکات ذکر شدۀ قبل در مورد تغییر موقت رنگ ادرار، گاهی برخی نشانه ها در ادرار انسان می تواند دلایلی بر نوعی بیماری باشد:

 • برخی بیماری های عفونی می توانند سبب تغییر رنگ ادرار شوند
 • سیاه شدن و تیره شدن رنگ ادرار می تواند به دلیل وجود خون در آن باشد که با دیدن چنین نشانه ای بایستی بلافاصله برای تشخیص بیماری به متخصص مراجعه کرد. این خونریزی می تواند به دلایل مختلفی از جمله بیماری کلیه، انسداد مجاری ادرار، سرطان، بزرگی خوش خیم غده پروستات باشد.
 • گاهی برخی مسمومیت ها مثل مسمومیت با سرب یا جیوه نیز می تواند سبب تیرگی شدید رنگ ادرار شود. اینگونه مسمومیت ها نیز بایستی به سرعت پیگیری شوند.
 • سرطان مثانه نیز می تواند سبب تیرگی رنگ ادرار شود زیرا این بیماری گاهی سبب خونریزی خواهد شد که می تواند رنگ ادرار را به تیره تغییر دهد.
 • انجام برخی از حرکات ورزشی بسیار سنگین هم می تواند سبب پارگی های مختلف در نقاط مختلف از جمله مثانه، مجاری ادرار و… شود. در چنین شرایطی می توان انتظار تغییرات مختلف در عملکرد صحیح بدن از جمله کارکرد درست کلیه ها و مجاری ادرار و از جمله تیره شدن رنگ آن را داشت.

با توجه به موارد بالا می توان به ابهام و سوال مهم ادرار تیره نشانه چیست؟ پاسخ درستی داد.

پیشگیری از ابتلا به عارضه ادرار تیره

در ادامه مبحث ادرار تیره نشانه چیست لازم است نکات مهم و کلیدی در اینباره عنوان شوند تا بتوان با رعایت آنها از ابتلا به این بیماری در امان بوده و سلامتی کلیه ها را تضمین کرد. بیماری ادرار تیره همانگونه که قبلتر ذکر شد به دلایل متعددی ایجاد می شود اما جلوگیری و پیشگیری از آن عموماً کار خیلی سختی نیست:

 • اولین موردی که بسیار موثر نیز هست اینکه در طول شبانه روز مقدار مناسبی آب بنوشیم. مقدار مناسب آب می تواند از کدر و تیره شدن ادرار جلوگیری کند.
 • دومین مسئله اهمیت دادن به کوچک ترین تغییرات در رنگ ادرار و احتمالاً درد یا سوزش در زمان دفع ادرار است. گاهی اوقات این علائم می تواند نشانه ای از یک نوع عفونت و یا حتی سرطان باشد که هر کدام می توانند سبب تغییر رنگ و نهایتاً تیره شدن رنگ ادرار شوند.
 • کلیه، مثانه و مجاری ادرار باید از هر گونه فشار خارجی و ضربه در امان نگهداشته شوند زیرا ضربات ناگهانی و سخت گاهی می تواند سبب خونریزی در این ارگانها و نهایتاً تیره شدن ادرار شود. پاسخ سوال ادرار تیره نشانه چیست و جلوگیری از ایجاد آن در تمامی این موارد کاملاً مشخص و واضح است.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

 

بیماری های عفونی

بخش نظرها غیر فعال میباشد .