آیا نوجوانان به سرطان سینه مبتلا می‌شوند؟


آیا نوجوانان به سرطان سینه مبتلا می‌شوند؟

آیا نوجوانان به سرطان سینه مبتلا می‌شوند؟  سرطان سینه یکی از سرطان‌های زنانه است که بسیار دردناک و خطرناک می‌باشد و معمولاً این تصور غلط در بین افراد وجود دارد که نوجوانان به سرطان سینه مبتلا نمی‌شوند، در صورتی که احتمال وجود سرطان سینه در بین دختران نوجوان نیز وجود دارد، هرچند که وجود سرطان سینه در بین دختران نوجوان معمولاً در موارد محدود و نادر اتفاق می‌افتد، اما به هر حال باید به آن توجه شود.

آیا نوجوانان به سرطان سینه مبتلا می‌شوند؟

 نشانه‌های سرطان سینه در نوجوانان

سرطان سینه در نوجوانان در اوایل بروز بیماری نشانه‌های خاصی ندارد، اما با پیشرفت این بیماری می‌تواند نشانه‌هایی مثل تغییر اندازه و شکل ظاهری سینه، خارج شدن مایعی از نوک سینه، چروک شدن و افتادگی پوست سینه، جوش بر روی سینه، تغییر شکل نوک سینه و رنگ بافت هاله اطراف سینه، وجود برآمدگی در سینه و یا ضخیم شدن پوست سینه و غیره اشاره کرد.

 درمان سرطان سینه در نوجوانان 

سرطان سینه در نوجوانان در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود می‌تواند به طور کامل درمان شود و بهبود یابد، بنابراین در صورت مشاهده تغییر در وضعیت پستان‌ها و یا مشاهده علائم گفته شده در بالا در سینه، نوجوانان و والدین آن‌ها باید فورا اقدام به مراجعه به پزشک نمایند و در صورت تشخیص سرطان سینه پزشکان  بتوانند آن را سریع‌تر مهار نمایند، اگر بیماری پیشرفت زیادی کرده باشد امکان درمان آن کمتر می‌شود و در بعضی موارد ممکن است هیچگونه درمانی جوابگو نباشد و پزشکان ناچار شوند، یکی از سینه‌ها یا هر دو سینه را با عمل جراحی از روی بدن بردارند.

مراحل سرطان سینه در نوجوانان

در مراحل اولیه سرطان سینه سلول‌های سرطانی خیلی کوچک و کمتر از ۱cm می‌باشد، اما در مرحله‌های بعدی توده‌های سرطانی رشد می‌کنند و به تومورهای با عرض حدود ۲cm تبدیل می‌شوند، اگر همچنان بیماری پیشرفت کند در مرحله‌های بعدی تومورهای سرطانی به دو دسته تقسیم می‌شوند که یک دسته به گره‌های لنفاوی زیر بازو گسترش می‌یابند و حدودا ۲cm هستند و دسته دیگر حدود ۵cm می‌باشند و با گره‌های لنفاوی گسترش نیافته‌اند و در مرحله‌های آخر اندازه تومور  به بیشتر از ۵cm  می‌رسند و  تومورهای سرطانی به سایر قسمت‌های بدن هم نفوذ می‌کنند که به این مرحله متاستاز گفته می‌شود.

 سخن پایانی

نوجوانان باید در صورت مشاهده هر گونه وضعیت مشکوک در سینه‌ها آن را جدی بگیرند و به پزشک مراجعه نمایند. یکی از مواردی که در ارتباط با سرطان سینه در نوجوانان مهم می‌باشد، این است که اگر سابقه ابتلا به سرطان سینه در خانواده وجود داشته باشد، احتمال مبتلا شدن نوجوان افزایش پیدا خواهد کرد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

سرطانمقالات

بخش نظرها غیر فعال میباشد .