نوار مغز

نوار مغز تستی است که  فعالیت ‌های الکتریکی و امواج مغز را ثبت می کند. این تست بدون درد است. و به درستی ناهنجاری ‌های موجود در امواج مغز یا فعالیت الکتریکی آن را تشخیص می دهد. و برای پیدا کردن علت مشکلاتی همچون سردرد، سکته مغزی، از دست دادن حافظه، تشنج و … در بیماران کاربرد دارد. در این مقاله به طور کلی و زبانی روان نوار مغز، انواع و کاربردهای آن را بیان می کنیم.

 

نوار مغزانواع نوار مغز

نوارهای مغزی که از بیماران گرفته می ‌شود دارای انواع مختلفی است که هر یک از آن ‌ها برای موارد خاصی کاربرد دارند. در ادامه هر یک را به طور کامل شرح می دهیم:

EEG معمولی

جهت انجام این نوع نوار مغز به ۲۰ تا ۴۰ دقیقه زمان نیاز است و روش آن به این صورت است که فرد باید در استراحت کامل باشد و چندبار به دستور پزشک چشم خود را باز و بسته کند. گاهی نیز لازم است نفس های عمیقی بکشد.

EEG خواب یا نوار مغز محروم از خواب

این نوع نوار مغز را در زمانی که فرد در حالت خواب قرار دارد، می‌ گیرند. در صورتی که نتیجه مطلوب از نوار مغز معمولی به دست نیاید، پزشک به سراغ این نوع نوار مغز خواهد رفت.

EEG سرپایی

در روش نوار مغز سرپایی فعالیت مغز برای یک روز کامل مورد بررسی قرار می گیرد. به این صورت که گیرنده ای روی لباس بیمار قرار می گیرد که فعالیت مغز او را ضبط خواهد کرد.

در هنگام انجام این تست هیچ مانعی جهت انجام کارهای روزانه وجود ندارد و فرد به راحتی می تواند به فعالیت روتین روزانه خود مشغول باشد.

تله متری فیلم

در این نوع نوار مغزی هنگام ضبط نوار مغز امکان فیلمبرداری از آن وجود دارد و به همین جهت پزشک به اطلاعات بیشتری در مورد فعالیت مغز دست پیدا می کند. به طور معمول این روش طی چند روز طول می کشد و لازم است بیمار در این مدت در بیمارستان بستری باشد.

کاربرد نوار مغز

با استفاده از نوار مغز می توان مشکلات فعالیت های الکتریکی مانند اختلالات مغزی را تشخیص داد. به طور کلی بیماری هایی که با استفاده از نوار مغز قابل تشخیص می باشند، عبارتند از:

  • آسیب های وارد به ناحیه سر
  • تشنج و صرع
  • التهاب غز یا انسفالیت
  • اختلالات حافظه
  • تومور مغزی
  • اختلالات خواب
  • سکته

در زمانی که فرد در حالت کما قرار دارد نیز می توان به کمک نوار مغز امکان ثبت کلیه فعالیت های مغزی را فراهم کرد.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .