نوار عصب و عضله چیست؟

حتما شما هم در موارد مختلفی برایتان سوال پیش آمده که نوار عصب و عضله چیست؟ به طور کلی می توان در پاسخ به این سوال گفت که نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی نوعی روش تشخیصی جهت ارزیابی سلامت عضلات و نورون های حرکتی بدن است. از نوار عصب عضله برای تشخیص بسیاری از بیماری ها همچون اختلالات عصبی، بیماری های عضلانی و … استفاده می شود و نتیجه آن نشان دهنده میزان اختلال در عملکردهای عصبی عضلانی را نشان می دهد. و همچنین امکان تعیین دقیق آسیب را دارد.

نوار عصب و عضله چیست؟

موارد استفاده از نوار عصب و عضله

در برخی موارد بیماری هایی مانند دیابت، همراه با التهابات عصبی است که علائمی شبیه به دیسک دارد. در این حالت جراحی دیسک هیچگونه تاثیری بر جلوگیری از پیشرفت بیماری ندارد. در این موارد بررسی نوار عصب و عضله می تواند کمک بزرگی به درمان کند.

نوار عصب و عضله علاوه بر اینکه محل آسیب را نشان می دهد، شدت آسیب را نیز بیان می کند. و به پزشک کمک می کند که در خصوص جراحی یا عدم جراحی بیمار تصمیم بهتری بگیرد.

یکی دیگر از مواردی که می توان از نوار عصب و عضله استفاده کرد، وجود ضایعات در ناحیه دیسک گردن و کمر است. بدون شک نوار عصب و عضله در تشخیص و درمان مشکلات دیسک گردن و کمر کمک شایانی می کند.

توجه داشته باشید تست نوار عصب و عضله باید با هم به طور همزمان انجام شود در این تست برای گرفتن موج حسی، عصب را در یک ناحیه تحریک کرده و پاسخ را از روی پوست ثبت می نمایند.

کاربرد نوار عصب و عضله چیست؟

نوار عصب و عضله برای درمان بسیاری از بیماری ‌ها موثر است. این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری سندروم تونل کارپ
 • سندروم خروجی قفسه سینه
 • درگیری عصب اولنار
 • مشکلات دیسک
 • ایجاد تسکین در درد‌های ناشی از دیسک
 • بهبود شرایط و احساس مور مور، گز گز و بی ‌حسی اندام‌ ها
 • تشخیص فشار ریشه‌ های عصبی که از بین مهره‌ ها عبور کرده ‌اند.

نوار عصب و عضله چگونه انجام می شود؟

برای گرفتن تست نوار عصب و عضله، یک نیدل کوچک، به نام الکترود به صورت مستقیم به قسمت عضله‌ بیمار وارد مى شود و فعالیت الکتریکى وی را در آن عضله گزارش می دهد.

قسمت دیگر تست، با استفاده از الکترودهای سطحی، سرعت هدایت امواج الکتریکى در داخل عصب بین دو نقطه و یا بیشتر، را بررسی می نمایند. ناگفته نماند که از تست نوار عصب و عضله جهت پیدا کردن مشکلات عصبی و عضلانی استفاده می ‌شود.

هدف از انجام نوار عصب و عضله چیست؟

از جمله تست هایی که می ‌تواند در تشخیص صدمات ناشی از فشار دیسک بین مهره ای کمک کند. نوار عصب و عضله می باشد. افرادی که دارای درد در قسمت پا، آرنج یا بی حسی و خواب رفتگی در عضلات مختلف دست و پای خود هستند، می توانند با انجام نوار عصب و عضله امکان درگیری دیسک یا وجود آرتروز و دیگر بیماری ها را شناسایی کنند.

علاوه بر این نوار عصب و عضله می تواند شدت صدمه عصب و مزمن بودن یا نبودن آن را نشان دهد. از دیگر موارد اهداف تست نوار عصب و عضله می توان به شناسایی فشار حاد دیسک بر روی عصب اشاره کرد و پزشک شما اگر با تجربه و حرفه ای باشد ‌می تواند با استفاده از این تست تشخیص دهد که روش درمانی مناسب برای شما جراحی است یا فیزیوتراپی؟

نوار عصب شب و عضله پا

اختلالاتی که در عضلات و اندام های تحتانی ایجاد می شود، را می توان با استفاده از تست نوار عصب و عضله پا را تعیین کرد. نوار عصبی که برای دست و پا گرفته می شود، هیچ گونه ضرری ندارد و حتی برای خانم های باردار و کودکان نیز بلامانع است. با استفاده از این تست می توان مشکلاتی که در ناحیه کمر و پا ایجاد می شود، را تشخیص داد. از جمله اختلالاتی که با استفاده از نوار عصب و عضله پا تشخیص داده می ‌شود، عبارت است از:

 • علت سردی یا داغی کف پا
 • درد در نواحی مچ پا، زانو و کف پا
 • کمر درد و دیسک کمر
 • اختلالات موجود در مهره های کمری و …

علاوه بر این امکان تشخیص ضعف عضلات میوپاتی را می توان در بخش های تحتانی بدن مشخص نمود.

 

نوار عصب و عضله چیست؟نوار عصب و عضله دست

بررسی عملکرد های عضلات دست و دیگر اندام فوقانی بدن با استفاده از نوار عصب و عضله دست امکان پذیر می باشد. این تست امکان تشخیص مشکلاتی از قبیل:

 • بی حسی
 • احساس گزگز در در نواحی دست
 • کاهش قدرت و توان دست

را دارد. علاوه بر این امکان پیدا کردن منشاء درد کمر و دیسک کمر و همچنین تاثیر آن بر روی عصب های مجاور را نیز خواهد داشت.

نوار عصب و عضله کمر

چنانچه در قسمت لگن یا کمر شما اختلالات و مشکلاتی ایجاد شده است، ممکن است به دلیل آرتروز یا آسیب های عصبی باشد. مثلاً دیسک کمر شما باعث ایجاد فشار در عصب آن شده است. تشخیص دلیل این اختلالات با استفاده از نوار عصب و عضله کمر انجام می شود.

 

نوار عصب و عضله یا EMG (Electromyography) می تواند به پزشک کمک کند که بفهمد عصب ها و عضلات چگونه با هم کار می کنند و آیا مشکلی در آنها وجود دارد.

اما کاربرد نوار عصب و عضله چیست ؟ این تست معمولا برای تشخیص بیماری هایی که باعث ضعف، درد، کرختی، فلج یا دیگر اختلالات حرکتی می شوند، استفاده می گردد. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

سندرم تونل کارپال

یک حالت در که در آن فشار بر روی عصب مچ دست باعث درد، سوزش، خارش یا کاهش حس در انگشتان دست می شود.

سرخس

یک بیماری التهابی که باعث التهاب و تخریب عضلات اسکلتی مخصوصا در شانه و لگن می شود.

آمیوتروفیک لاترال (ALS) یا بیماری لوگریگ

نوعی بیماری نورولوژیکی که باعث ضعف و فلج تدریجی عضلات است و منجر به مرگ می شود.

سندروم گیلن باره

یک بیماری نادر که باعث التهاب و آسیب به پوسته عصب ها (میلین) می شود و منجر به ضعف، تنگی نفس، فلج و دیگر اختلالات حسی و حرکتی خواهد شد.

اسکلروز چندگانه (MS) یا فلج اعصاب

یک بیماری نورولوژیکی که باعث تخریب پوسته عصب ها (میلین) در مغز و نخاع می شود و منجر به اختلالات حسی، حرکتی، تعادلی، شناختی و دیگر عملکردهای مغز و اعصاب می شود.

آیا نوار عصب عضله درد دارد

نوار عصب و عضله ممکن است برای بعضی از افراد دردناک یا ناراحت کننده باشد چرا که در حین آزمایش، پزشک چند الکترود را به سطح پوست شما متصل می کند و جرقه های الکتریکی کوچک را به عصب ها و عضلات شما می فرستد. این جرقه ها باعث تحریک و انقباض عضلات شما می شوند و ممکن است حس سوزش، لگد زدن یا لرزش را ایجاد کنند.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است نیاز داشته باشد که چند الکترود را به صورت سوزن به داخل عضلات شما فرو کند. این الکترودها باعث درد، خارش یا خونریزی محلول در هنگام وارد شدن یا خارج شدن از عضلات شما می شوند.

اما به طور کلی، نوار عصب و عضله یک آزمایش امن است و عوارض جانبی جدّى ندارد. اما برخی افراد ممکن است حساسیت یا آلرژی به الکترودها یا چسب های آن داشته باشند که باعث قرمزی، خارش یا التهاب پوست می شود. همچنین، بعضی افراد ممکن است بعد از آزمایش احساس خستگی، درد یا تورم در نقطه نوار عصب و عضله داشته باشند که با استفاده از داروهای ضد درد یا کمپرس یخ قابل کنترل است.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .