ماموگرافی

ماموگرافی Mammography نوعی عکسبرداری به کمک اشعه ایکس از سینه هاست که به کمک آن به تشخیص برخی بیماری ها مانند انواع سرطان سینه و تومور در سینه کمک می کند. در ابتدا عده ای تصور می کردند که سرطان سینه و مواردی از این دست فقط در خانم ها اتفاق می افتد اما به تدریج مشخص شد در مردان هم می توان انتظار چنین بیماری را داشت اما با درصد بسیار کمتر.

 

ماموگرافی

 

این عکسبرداری با نام دیگری به نام ماموگرام هم شناخته می شود که شیوه ای بسیار مفید برای تشخیص و حتی پیشگیری و جلوگیری از اوج گرفتن سرطان و بیماری در سینه هاست.

با توجه به آمار بسیار زیاد ابتلا به سرطان سینه، بسیاری از متخصصان و محققان توصیه می کنند که زنان از سن ۴۰ سالگی حتماً به صورت مرتب و سالی یک یا دو بار با توجه به شرایط بالینی و نوع تشخیص پزشک، حتماً این آزمایش را انجام دهند. البته در خانواده هایی که سابقه این بیماری را دارند از سنین بسیار پایینتر باید حتماً این آزمایشات را جدی بگیرند.

 

عوارض ماموگرافی

ممکن است برخی آزمایشات دارای عوارض هایی متنوع باشند. در این مورد و برای انجام ماموگرام چون با اشعه ضعیف شده ایکس سروکار دارید در نتیجه، خیلی جای نگرانی نیست و پزشکان اقدامات لازم را حتی برای تاثیرات بسیار کم این اشعه در نظر می گیرند.

همچنین چنانچه زنان باردار به دلیل شرایط حساس خود حتماً نیاز به انجام Mammography داشتند در زمان انجام آزمایش از یک پیش بند سربی استفاده می شود تا اشعه ایکس به سایر نقاط و همچنین شکم مادر تابانده نشود.

 

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

برای اینکه بتوانید آزمایش ماموگرام را انجام دهید پس از ورود به آزمایشگاه، تکنسین از شما خواهد خواست که لباس نیم تنه بالایی را درآورده تا سینه ها کاملاً آزاد باشند و همچنین لباس دیگری به شما خواهد داد تا بتوانید در صورت لزوم آنرا از جلو گره زده و در مقابل دستگاه بایستید.

نوع دستگاه اشعه ایکس به شکلی ست که با توجه به آزمایش گاهی باید نشسته و گاهی نیز سرپا باشید.

ابتدا یکی از سینه ها را روی صفحه دستگاه قرار داده و محکم به آن می چسبید سپس یک کمپرسور روی سینه شما قرار گرفته و مقداری آن را می فشارد تا سینه کمی صاف شود به این شکل می توان تصاویر بهتری از بافت سینه دریافت کرد.

گاهی اوقات ممکن است لازم شود این عمل چند بار در طول آزمایش و از جهات مختلف انجام گردد. به این شکل می توان به کمک ماموگرافی به نتایج بسیار مناسبی دست یافت.

 

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

سرطانمقالات

بخش نظرها غیر فعال میباشد .