صرع چیست؟

صرع چیست؟ بیماری صرع نوعی بیماری مربوط به مغز و اعصاب است که جزو چهارمین بیماری شایع در جهان محسوب می شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که موجب اختلال در سیستم عصبی فرد می شود که عمدتا موجب تشنج و از دست دادن هوشیاری می شود.

 

صرع چیست؟

عوامل موثر در بیماری صرع

در خصوص عوامل ایجاد بیماری صرع تحقیقات نتیجه بخشی صورت نگرفته است و حدود ۵۰ درصد از مبتلایان به این بیماری علت و عامل مشخصی ندارند. به طور کلی دانشمندان چند عامل مهم را در جهت ابتلا به این بیماری بیان نموده اند که عبارتند از:

ژنتیک

بخش زیادی از بیماری هایی که افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند، ریشه در ژنتیک دارند مخصوصاً صرع هایی که با تشنج همراه هستند، وراثت عامل اصلی آن است.

بیماری های مغزی

تومورهای مغزی یا سکته مغزی می تواند موجب ایجاد بیماری صرع در در فرد شود. معمولاً افرادی که در سنین بیشتر از ۳۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند در نتیجه سکته مغزی می باشد.

ترومای سر

حوادثی همچون تصادف و آسیب هایی که به سر وارد می شود باعث ایجاد ترومای سر می شود که در نتیجه بیماری صرع را ایجاد می نماید.

مشکلات همراه با تولد

مغز نوزاد در زمان تولد در حالتی بسیار حساس قرار دارد و آسیب رساندن به آن ممکن است باعث ایجاد بیماری های مختلف می شود و اکسیژن کافی به مغز نوزاد نرسد. بنابراین نرسیدن اکسیژن کافی به مغز نوزاد، مبتلا شدن مادر به عفونت و تغذیه نامناسب مادر در دوران بارداری ممکن است باعث ابتلا به صرع نوزاد شود.

بیماری های عفونی

بیماری هایی همچون ایدز، مننژیت و هپاتیت ممکن است موجب ایجاد بیماری صرع در در فرد شود و بر روی مغز و سیستم عصبی بیمار تاثیر بگذارد .

مشکلات تکاملی

اختلالات تکاملی که از بیماری هایی همچون اوتیسم یا نوروفیبروماتوز نشأت می گیرند که موجب ایجاد بیماری صرع می شوند.

صرع چگونه ایجاد می‌شود؟

ابتدا باید بدانیم که صرع و تشنج دو بیماری کاملا مجزا هستند. درست است که یکی از علائم صرع تشنج است اما این دلیل نمی شود که هر نوع تشنجی را صرع بدانیم.

سیستم مغز و اعصاب شامل سلول‌ های مختلف عصبی هستند که دارای ارتباطات بسیار قوی و موثری با یکدیگرند و همین ارتباطات موجب انتقال پیام‌ از سایر قسمت های بدن به مغز می شود.

کلیه این کارها، به وسیله انتقال ‌دهنده ‌های عصبی بدن همچون سدیم و کلسیم انجام می شود. در‌واقع، این مراحل نوعی فعالیت الکتریکی به وجود می آورند. هنگامی‌ که فعالیت الکتریکی مغز بیشتر از حد نیاز باشد، تشنج ایجاد می شود.

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .