سنگ کلیه

سنگ کلیه نوعی عارضه کلیوی است که در پی بالا رفتن املاح و نمک در ادرار به وجود می آید. سنگ کلیه ممکن است در هر قسمت از دستگاه ادراری ایجاد شود و علت پیدایش آن نیز دلایل مختلفی دارد. اگر به موقع این بیماری تشخیص داده شود، به راحتی و با دارودرمانی قابل رفع است. اما اگر مدت زیادی از زمان بیماری بگذرد، و بیمار به پزشک مراجعه نکند، هنگام دفع و یا حرکات سنگ باید درد زیادی را تحمل کند. برخی از کلیه ها به اصطلاح سنگ ساز هستند و لازم است این افراد هر از چندگاهی به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه نمایند و از سلامت کلیه های خود اطمینان حاصل کنند.

 

سنگ کلیهانواع سنگ کلیه

جنس تمامی سنگ های موجود در کلیه یکسان نیست و انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

اسید اوره

بیمارانی که ادرار اسیدی دارند، معمولا به اسید اوره در کلیه مبتلا می شوند. و عموما این نوع سنگ در مردان از زنان بیشتر است. مصرف غذاهایی همچون پورین میزان اسید ادرار را زیاد می کند. پورین ماده ای است که در آبزیانی همچون ماهی، صدف و پروتئین گوشت یافت می شود.

کلسیم

از شایع ترین و معمول ترین سنگ های موجود در کلیه سنگ کلسیم می باشد. مصرف کمتر تنقلاتی همچون چیپس، شکلات و بادام زمینی و غذاهایی همچون اسفناج و چغندر می تواند از ابتلا به سنگ کلسیم جلوگیری کند.

استروویت

سنگ هایی از جنس استروویت در زنانی که مبتلا به عفونت مجاری ادراری هستند. بیشتر رایج است. در مواقعی نیز اگر سریعا درمان نشود، ممکن است باعث انسداد مجاری ادراری شود و با دردهای زیادی همراه باشد. برای پیشگیری از سنگ استروویت باید به عفونت های مجاری ادراری توجه کنیم.

سیستین

در بیمارانی که دچار اختلال ژنتیکی سیستینوری هستند. احتمال بروز سنگ سیستین شایع است. و فرقی نمی کند که بیمار مرد باشد یا زن؟ در هر دو جنس از بیماران این نوع سنگ باعث اختلال در عملکرد مجاری ادراری می شود.

دفع سنگ کلیه

ذهنیت غلطی که در جامعه به وجود آمده و این باور را ایجاد کرده است که مشروبات الکلی می تواند باعث دفع سنگ کلیه شود. اما در حقیقت اینگونه نیست. و مشروبات الکلی نیز به همان اندازه دیگر مایعات در رفع سنگ کلیه کمک می کنند. بنابراین در هنگام ایجاد سنگ در کلیه لازم است مایعات زیادی مصرف شود. تا حجم ادرار زیاد شود.

ورزش نیز می تواند عامل موثر دیگری در دفع سنگ است. و البته نیازی به پریدن مکرر و بالا رفتن از پله نیست.

 

 

مرکز جامع سلامت نیایش

ماموگرافی،تغذیه،گوارش،اورولوژی،قلب،چشم

 

بخش نظرها غیر فعال میباشد .