کبد چرب

به رسوب چربی در کبد، اصطلاحاً کبد چرب گفته می شود. این مشکل یکی از بیماری های مهم کبد و از مواردی ست که افراد مختلفی را درگیر خود کرده است. کبد یکی از ارگان های داخلی بسیار مهم در بدن است که کار مهم تصفیۀ خون را انجام می دهد.

هر چه کبد قوی تر و سالم تر باشد، بدن نیز در برابر بیماری ها و عوامل بیماری زا به شدت مقاوم تر و ایمن تر خواهد بود. کبد یا همان جگر در سمت راست بدن و زیر آخرین دنده قرار دارد. این عضو مهم همراه با کلیه ها، کار تصفیه و پاکسازی بدن از انواع سموم را به خوبی انجام می دهند.

چه عواملی سبب بیماری کبد چرب می شود؟

علت و علل ایجاد این بیماری بسیار زیاد هستند و در افراد مختلف نیز، متفاوت خواهد بود. اما به صورت کلی می توان موارد زیر را به عنوان عوامل ایجاد این بیماری نام برد:

مصرف نوشابه های الکی

بیماری دیابت

کم تحرکی

اضافه وزن

بالا بودن چربی خون

گرسنگی های طولانی مانند روزه گرفتن

سوءِ تغذیه

تغذیۀ وریدی

البته به صورت قطع نمی توان گفت که هر شخصی که یک یا چند بیماری و علائم بالا را داشته باشد حتماً به این بیماری مبتلا خواهد شد، اما افرادی که به آن مبتلا شده اند هر کدام برخی از این علل را در خود داشته اند.

انواع این بیماری 

این بیماری را می توان به ۳ نوع بسیار مهم و کاملاً مشخص کبد چرب بارداری، الکلی و غیر الکلی  تقسیم بندی کرد تا درک بهتری نسبت به آن حاصل شود. هر کدام از این بیماری ها، علائم خاص خود را خواهند داشت.

مثلاً در نوع بارداری آن، این بیماری بر اثر جمع شدن چربی در کبد ایجاد خواهد شد. علائم آن نیز در ۳ ماهۀ سوم بارداری بروز می کنند. این علائم از قبیلِ درد در قسمتِ بالایی سمت راست شکم، کسالت، زردی پوست، استفراغ و حالت تهوع می باشد. این بیماری می تواند خطرات جدی برای مادر و جنین داشته باشد و ممکن است منجر به نارسایی کلیه، خونریزی شدید، نارسایی کبدی و عفونت شدید شود.

مادران باید انجام آزمایشات منظم در این مورد را حتماً جدی بگیرند.

درمان کبد چرب

برای درمان این بیماری بهترین راه، درمان کردن عوامل متعدد ایجاد بیماری است؛ کنترل وزن، کاهش وزن، استفاده از میوه و سبزیجات سالم و همچنین استفاده از داروهایی مانند «متفورمین» که با تجویز پزشک مصرف می شود.