چاقی و لاغری

شاید بتوان یکی از معضلات و دردسرهای بسیاری از افراد در این دوره را چاقی و لاغری و دانست. بله همین ۲ کلمه. چه بسیار افرادی که برای کاهش وزن خود شیوه ها و راه های بسیار عجیب و غریب را طی می کنند تا لاغر شده و از اندامی مناسب برخوردار شوند و در مقابل هم هستند افرادی که به علت لاغر بودن و کمبود وزن در پی راه های مختلفی برای وزن گیری و بالا بردن وزن خود هستند.

این ۲ کلمه، چه دردسرهای عظیمی که ایجاد نکرده و نمی کنند. چاقی و لاغری را می توان به نوعی از معضلات اعصاب خوردکنِ عصر حاضر دانست، حال چرا می گوییم عصر حاضر، چون در این دوره است که افراد بیشتر به ظاهر خود اهمیت می دهند و شاید این همه توجه و درگیری به خاطر ظاهر مناسب در گذشته وجود نداشته و حتی اگر هم بوده به این شدت و حدت نبوده است.

چرا چاق می شویم؟

شاید عده ای با دیدن این سؤال بخندند و بگویند: خب با بیش از اندازه خوردن غذا چاق می شویم. بله این جمله درست است اما منظور ما، چگونگی ایجاد عارضۀ چاقی ست و چه فعل و انفعالاتی در مغز و بدن رخ می دهد که بدن به سمت اضافه وزن و چاقی می رود.

چاقی و لاغری دو درد مشترک بسیاری از ما هستند. معده علاوه بر هضم غذا، هورمونی به نام «گرلین» در خود ترشح می کند که وظیفۀ کنترل میزان و حجم غذا خوردن را دارد. این هورمون به مغز سیگنال هایی در مورد سیر شدن یا نشدن ارسال می کند و به این شکل مقدار غذا کنترل یا از کنترل خارج می شود.

همچنین دانشمندان در تحقیقات خود به ترکیبی به نام «AG-2» دست یافتند که آن نیز وظیفۀ کنترل اشتها را بر عهده دارد. یعنی این ترکیب به همراه هورمون گرلین، میزان و حجم ورودی به بدن را تعیین می کنند. حال تصور کنید که این ۲ عامل، دچار اختلال شده و به نوعی دستورات اشتباه ارسال کنند. نتیجه چیست؟ چاقی. اینجاست که چاقی ایجاد خواهد شد. چاقی و لاغری

با عوامل متعددی ایجاد خواهند شد.

چرا لاغر می شویم؟

باز هم این سؤال مطمئناً برخی را متعجب خواهد کرد. بله لاغر شدن هم علت و علل پیدا و پنهان خود را خواهد داشت. از کم اشتهایی گرفته تا کم خوابی و بی خوابی در ساعات مختلف روز.

برخی بر اثر شرایط سخت کاری دچار لاغری شده و بعضی نیز مثلاً به دلیل پرکاری تیروئید. اما نمی توان چاقی و لاغری را به خودی و خود، بیماری دانست. بلکه می توان با اراده ای محکم به سمت بهبود و رفع آن قدم برداشت