پوست و لیزر

پوست و لیزر سال هاست پیوندی عمیق با هم ایجادکرده اند! پوست به عنوان لایۀ محافظ و روکش مراقبتی بدن و لیزر نیز به عنوان نیروی کمکی برای محافظت بیشتر از پوست، در کنار هم به سازگاری بینظیری دست یافته اند.

در گذشته تنها از راه های معمول و البته مناسبی مانند استفاده از شوینده ها، استفاده از پمادها و کرمها، استفاده از برخی اعمال جراحی و… اقدام به مراقبت از پوست و همچنین رفع برخی عوارض پوستی می شد. اما امروزه با رونمایی از علم و ابزاری بینظیر مانند لیزر و کنار هم قرار گرفتن پوست و لیزر دیگر نمی توان انتظار داشت تمامی موارد و معظلات پوستی و یا حتی مراقبت های پوستی فقط با همان ابزار و وسایل قدیمی انجام شود بلکه «لیزر قدرتمند» مانند نیرویی بسیار کارآمد در کنار پوست خواهد بود. پیوند پوست و لیزر دائمی ست!

انواع لیزر پوست:

امروزه از لیزر، هم در۱- ترمیم عوارض پوستی و هم در موارد ۲-زیبایی پوست به صورت گسترده ای استفاده می شود.

در این رابطه می توان به ۳ نوع لیزر اشاره کرد:

لیزر N-Lite

لیزر دی اکسید کربن

لیزر اربیوم erbium

لیزر اربیوم و لیزر دی اکسید کربن جزو لیزرهای تخریبی هستند. یعنی اینکه با استفاده از آنها می توان چنانچه مواردی مانند گوشت اضافه یا مواردی از این دست در سطح پوست قرار دارد را با توجه به نوع و عمق آن، به راحتی از بین برد. البته این کار با استفاده از تنظیم میزان قدرت نفوذ لیزر قابل انجام است.

اما لیزر N-lite نسبت به ۲ مورد قبلی از قدرت و تاثیر کمتری برخوردار است و از آن، بیشتر در رفع معضلات کوچک پوستی در صورت استفاده می شود. این نوع از لیزر به نوعی برای کاهش عوارض سطحی و معمولِ پوست استفاده می شود. . موارد ذکر شده ترکیبی از کارایی پوست و لیزر با هم است.

کاربردهای امروزی لیزر برای پوست:

باید گفت امروزه از لیزر در طی وسیعی از اعمال جراحی و زیبایی پوست استفاده می شود. برخی از این اعمال زیبایی، جراحی و ترمیمی که سبب پیوند مجدد پوست و لیزر باهم می شود از این قرارند:

رفع موهای زائد صورت و بدن در خانم ها و آقایان

از بین بردن لک ها و خال های مادر زادی و همچنین محیطی

از بین بردن جای زخم های قدیمی و همچنین گوشتهای اضافی ناشی از عمل های جراحی

تخریب و نابودی برخی غدد سطحی پوست

تغییر رنگ پوست

و …

لایه برداری شیمیایی یا لیزر پوست؟

باید گفت هر کدام از این ۲ روش طرفداران خاص خود را دارد اما در استفاده از لیزر برای پاکسازی سطحی پوست، کارها هم راحت تر و هم سریعتر انجام خواهد شد به اینصورت که با تاباندن اشعۀ لیزر به سطح پوست، لایه ای که قرار به برداشتنش بود، سوزانده می شود.