مغز و اعصاب

مغز به عنوان مرکز کنترل و فرماندهی بدن، برای ارتباط با سایر اندام ها می بایستی از ابزار و راهی مناسب استفاده نماید که بهترین این راه ها، رشته اعصابِ موجود در بدن می باشند. مغز و اعصاب در کنار هم ارتباطی مناسب و مداوم با کل بدن خواهند داشت به گونه ای که همین الآن که شما در حال خواندن این مقاله هستید مغزتان در حال رصد و دستور به چشم ها، عضلات حرکت دهنده چشم ها، پلک ها برای رفع خستگی و سایر نقاط بدن است.

 

به همین راحتی سیستم سنگین و پیچیدۀ مغز و اعصاب تمامی فعالیت ها و حتی عدم فعالیت ما را کنترل و دستورهای لازم را ارسال می کنند. برای تقویت و همیشه سالم نگه داشتن این ۲ عنصر و عضو حیاتی در بدن، بهترین راه، آرامش در زندگی، دوری از هر گونه تنش عصبی، تغذیۀ مناسب، استراحت کافی، استفاده از هوای سالم و پاکیزه، استفاده از آب سالم و در کل زندگی سالم و بدون نقص می باشد.

کمی بیشتر بدانیم

شاید با خودتان بگویید در دنیای امروز و زندگی پر دردسر امروزی، چگونه می توان هم از تنش به دور بود و هم به کارهای روزمره به خوبی رسید؟ البته حرف درستی ست اما راه دیگری برای سلامتی مغز و اعصاب وجود ندارد. یا باید خودمان پزشک خودمان بوده و از دردسرهای بعدی ناپایداری اعصاب و مشکلات مغزی دوری کنیم یا بدون رعایت این موارد، دیگران دکتر ما خواهند شد. بهترین راه، مراقبت و پیشگیری ست.البته برای شرایط اضطرار و مواردی که انسان دچار برخی بیماری های مغز و اعصاب می شود پزشکان و متخصصان کارکشته و بسیار مجربی در کشور حضور دارند که با حضور آنها دیگر جای هیچ نگرانی نیست و اگر مشکلی بروز کرد می توان با پیگیری به موقع و به دور از بی خیالی، آن مشکل را رفع کرد.باید بدانیم مغز و نخاع سیستم عصبی مرکزی بدن را تشکیل می دهند که همین مراکز، مهم ترین کارها و دستورات بدن را انجام می دهند. مغز دارای چندین قسمت اصلی مانند مغز، مخچه و ساقۀ مغز بوده که سلامت تک تک آنها یعنی سلامت کل بدن. مغز و اعصاب در کنار هم ترکیب محکم و بسیار هماهنگی را تشکیل داده اند که تمامی فعالیت های ارادی یا غیر ارادی بدن را به خوبی کنترل می کنند. فعالیت هایی مانند خوابیدن، غذا خوردن، حرف زدن، پلک زدن، هضم غذا، تنفس و خلاصه تمامی اعمال بدن توسط آنها کنترل و اداره می شود.