عفونی

گوارش و دستگاه گوارش در بدن، اصلی ترین اعمال جذب و دفع مواد غذایی را انجام می دهند. این دستگاه گوارش از دهان آغاز و تا مقعد ادامه دارد. ما هر روزه از ابتدای ساعات فعالیت بدن تا انتهای فعالیت روزانۀ خود، بارها و بارها این دستگاه را به حرکت و تحرک وادار می کنیم. چندین وعده غذا می خوریم، آب و سایر مایعات را می نوشیم.

حتی زمانی که ما در حال استراحت هستیم دستگاه گوارش ما همچنان در حال فعالیت و هضم و جذب غذاست و به نوعی می توان گفت که در طول عمر هر انسانی دستگاه گوارش به هیچ عنوان استراحت نکرده و مانند موتوری ۲۴ ساعته در حال فعالیت و سوخت و ساز است. این از عجایب خلقت است.

اما گاهی ممکن است همین موتورِ دائماً فعال، دچار اختلالاتی نیز شود. مشکلاتی در جذب اولیه و یا هضم و دفع نهایی مواد غذایی. در چنین شرایطی ست که مراجعه به کلینیک گوارش به شدت احساس می شود.

در کلینیک گوارش چه خدماتی ارائه می شود؟

چون دستگاه گوارش انسان تقریباً تمامی اعضای داخلی مانند دهان، مری، معده، رودۀ کوچک، رودۀ بزرگ و … را شامل می شود در نتیجه در کلینیک گوارش ممکن است ۱ یا چند تخصص به صورت هم زمان به بیماران ارائه شود.

متخصصین معده، روده، و سایر اعضا داخلی در این کلینیک ها در حال ارائه خدمات به بیماران گوناگون هستند.

از چه دستگاه های کمکی، برای تشخیص استفاده می کنند؟

گاهی بیماری دستگاه گوارشی به گونه ای است که با معاینات سادۀ بالینی نمی توان به دقت علت بیماری گوارشی را در کلینیک گوارش تشخیص داد به همین دلیل پزشکان اقدام به استفاده از دستگاه های کمکی و بسیار پیشرفته ای برای تشخیص بهتر و دقیق تر خواهند کرد.

به عنوان مثال زمانی که معده و یا حتی روده های بزرگ و کوچک دچار مشکلات حاد می شوند پزشکان و متخصصان مجرب با دستگاه های «آندوسکوپی» و «کولونوسکوپی» داخل این اعضا را مشاهده و حتی نمونه برداری کرده تا بتوانند به علت درد و بیماری پی ببرند.

این دستگاه ها مانند دوربین های فیلمبرداری کوچکی هستند که در ابتدای یک لولۀ دراز و قابل هدایت قرار دارند که از راه دهان و مقعد وارد بدن شده تا علت بیماری را تشخیص دهند.

تخصص های موجود در کلینیک گوارش متفاوت خواهند بود

می توان با مراجعه به یک کلینیک گوارش طیف کاملی از تخصص ها را مشاهده کرد که هر کدام با توجه به مهارت و تخصص خود در تشخیص و درمان انواع بیماری گوارشی که در این لولۀ دراز ۷ متری ایجاد می شود نقش خواهند داشت.