شنوایی سنجی و سمعک

حس شنوایی و شنیدن اصوات مختلف یکی از زیباترین و جذاب ترین لذت های زندگی ست. صداهایی جذاب مانند صدای پدر و مادر، صداهای فرزندان و گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه، همگی به کمک یکی از مهمترین حس های انسان یعنی شنوایی انجام می شود که این حس زیبا و مهم گاهی توسط یکی از شاخه های مهم علم پزشکی یعنی شنوایی سنجی مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد.

 

حال چرا باید برخی افراد مورد ارزیابی های دقیق شنوایی سنجی و گاهی تجویز سمعک برای رفع ایرادات محدود در شنوایی قرار گیرند می توان عوامل متعددی را ذکر کرد که البته پرداختِ تخصصی به آن علل و عوامل در این بحث نمی گنجد اما به طور کلی می توان گفت گاهی با بروز برخی مشکلات مانند مشکل در گوش میانی یا همان کانال گوش و مسائلی از این دست، مجبور به استفاده از سمعک می شوند.

شنوایی سنجی چیست؟

همانطور که گفتیم گاهی حس شنوایی بر اثر عوامل درونی یا بیرونی بدن، دچار مشکلاتی می شود که برای دستیابی به علت و علل بروز این مشکلات، بایستی تست های مختلفی بر روی گوش و اعضای داخلی آن انجام پذیرد تا به نتیجه ای مطلوب و مورد اطمینان دست یابیم.

همین روال بررسی و آزمایش های متعددی که برای کشف مشکل ایجاد شده در مکانیسم شنوایی بر روی گوش انجام می شود را شنوایی سنجی گویند. در این علم مهم پزشکی، بایستی به دقت هر چه تمامتر کلیۀ موارد مربوط به شنوایی را با وسواس بسیار بررسی کرد تا علت مشکل کشف گردیده و شنوایی سنجی به درستی انجام شود.

چرا تجویز سمعک؟

پس از بررسی دقیق گوش و اعضاء داخلی آن برای رسیدن به علت و علل مشکلات شنوایی، نوبت به حل مشکل می رسد. یکی از چندین راهی که پزشکان برای رفع مشکلات شنوایی به بیماران متعدد خود توصیه می کنند استفاده از سمعک در انواع مختلف است.

با استفاده از سمعک به عنوان ابزاری کمکی برای بهبودِ شنوایی فرد، بیمار به خوبی خواهد توانست صداها و علائمی را که قبل از مراجعه به پزشک متخصص، قادر به شنیدن نبوده و یا شنوایی مناسبی نسبت به آنها نداشت، حال با استفاده از سمعک به خوبی شنیده و علامات و عبارات متعدد را به درستی از هم تفکیک نماید.

دقیقاً به همین علت است که متخصصان مربوطه پس از پی بردن به علت مشکلات شنوایی بسیاری از افراد، علی الخصوص افراد پا به سن گذاشته و همچنین کودکان ِ دارای نقص شنوایی، به کمک شنوایی سنجی استفاده از انواع سمعک را تجویز می نمایند