دندانپزشکی

امروزه یکی از بهترین و زیباترین شاخه های پزشکی، دندانپزشکی ست که خدمات فراوانی را به اقشار مختلف جامعه ارائه کرده می کند. حفظ دندان ها و رعایت اصول مراقبتی از جمله کارهای بسیار مهمی ست که یک دندانپزشک به آن مشغول بوده و با توجه به آموخته های خود سعی می کند بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهد.

 

در قدیم با توجه به اینکه رشد علوم مختلف از جمله پزشکی در این حد نبود، تنها برخی زرگرها یا حتی عطارها و همچنین سلمانی ها مشغول به این کار بودند یعنی در همان مغازه یا حتی در کنار خیابان های آن موقع که هیچ شباهتی به خیابان های امروزی نداشتند اقدام به درمان دندان ها، کشیدن دندان و حتی روکش کردن آنها می کردند. گویا در آن روزگار، این شاخه از علم پزشکی کاری بسیار ساده و راحت بوده!.

دندانپزشکی در ایران

این شاخه از رشتۀ پزشکی با توجه به اهمیتش دارای علاقمندان بسیار زیادی ست تا جایی که سالانه هزاران نفر از طریق دانشگاههای مختلف جذبِ این رشته می شوند. طبق آمار رسمی سالانه حدود ۱۰۰۰ نفر جذب دانشگاه های مختلف دولتی و خصوصی می شوند که با تربیت این تعداد دندانپزشک و ورود به بازار کار کشور بر تعداد دندانپزشکان  به شدت افزوده خواهد شد.

هم اکنون در کشور چیزی در حدود ۱۲۰۰۰ دندانپزشک وجود دارند که هر کدام در نقطه ای از کشور در حال خدمت رسانی هستند و با توجه به جمعیت کشورمان تقریبا برای هر ۵ یا ۶ هزار نفر ۱ دندانپزشک وجود دارد که در حال ارائۀ بهترین خدمات دندانپزشکی به بیمارانِ متقاضی می باشند.

تفاوت دندانپزشکی و دندانسازی

شاید حتی در همین دوره هم افراد بسیاری باشند که هنوز تصور می کنند دندانپزشکی همان دندانسازی ست و تمامی افرادی که با این ۲ عنوان در حال کار هستند، هر دو به یک شیوه عمل و رفتار می کنند اما در واقع وظایف این دو شاخه با هم متفاوت است.

دندانپزشک ها علومی مانند رعایت بهداشت دهان و دندان و تمامی مواردی که مربوط به دهان و دندان می شود را در سالهای متمادی آموخته و در مورد آن به بیماران خدمت رسانی می کنند.

حتماً برایتان پیش آمده گاهی دندان درد کلافه تان کرده باشد و پس از مراجعه به دندانپزشک، تشخیص پزشک این است که فلان دارو را استفاده تا بیماری درمان شود، این از وظایف دندانپزشکی ست.

اما دندانساز با دریافت سفارشات مختلف اقدام به ساخت دندان های گوناگون، برای احیای سلامت دندان ها خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که اهمیت و جایگاهِ تخصص دندانسازی نیز بسیار بالا و حائز اهمیت است.