اورولوژی علم و شاخه ایست که در زمینۀ اختلالات و بیماریهای سیستم ادراری زنان و مردان تحقیق و بررسی کرده و راهکارهای عملی برای بهبود آنها ارائه می کند. همچنین علم اورولوژی دربارۀ مشکلات و اختلالات تناسلی و همچنین ناباروری در مردان و معضلات و عوامل آن بحث و بررسی می کند.

اورولوژی به عنوان شاخه ای مهم از علم پزشکی، باید مباحث مهم و پیچیده ای را مورد بحث و بررسی قرار دهد تا نهایتا منجر به ایجاد راهکاری عملی برای بهبود معضل گردد.

اورولوژیست یا متخصص اورولوژی:

به پزشکی که در این زمینه تخصص دارد اورولوژیست یا متخصص اورولوژی گفته می شود. یک اورولوژیست برای بررسی اختلالات و مشکلات مرتبط با شاخۀ تخصصی خود باید اورگان های متعدد و بسیار مهم و حیاتی بدن را مورد بررسی و مطالعه بسیار دقیق و علمی قرار دهد. اورگان هایی مانند: مجاری ادرار، بیضه ها، غده پروستات، کلیه ها، اپیدیدیم، غدد آدرنال، حالب ها، آلت تناسلی، VAS و کیسه های منی.

این اورگان های بسیار مهم و حیاتی، حیطۀ فعالیت یک متخصص اورولوژی و علم اورولوژی ست.

بیماری های اورولوژیک:

به بیماری هایی که در زمینۀ اورلوژی و در بین اورگان های مربوطه ایجاد می شود در اصطلاح پزشکی، بیماری های اورولوژیک گفته می شود. این بیماری ها با توجه به اورگان و عضو مورد نظر، علائم و نشانه های خاص خود را خواهند داشت که یک اورولوژیست متخصص، با تبحر خود و با کمک معاینات بالینی و آزمایش ها، اقدام به شناسایی بیماری و درمان آن می کند.

بیماری های اورولوژیک و علائم آنها:

بدن انسان با توجه به نوع و شیوۀ زندگی افراد و همچنین ژنتیک و وراثت، مستعد ایجاد و میزبانی برخی بیماری هاست. بیماری های اورولوژیک نیز یکی از همین بیماری ها هستند که می توانند اندام های تناسلی و ادراری را درگیر خود کرده و علائم مختلفی را بروز نمایند. برخی از این علائم از این قرارند:

بی اختیاری ادراری: بی اختیاری در زنان، بی اختیاری در اثر اعمال جراحی و…

سوزش ادرار: که ممکن است به محض شروع ادرار یا در حین ادرار یا در انتهای آن باشد.

وجود خون در ادرار: باید توجه داشته باشیم که مقدار کم خون در ادرار فقط با انجام آزمایش قابل تشخیص است و مقدار زیاد آن با چشم قابل رویت است.

کاهش میل جنسی: این مورد می تواند به تدریج ایجاد یا به صورت ناگهانی بروز نماید.

وجود خون در منی: که عموما، افراد با دیدن خون در منی بسیار وحشت زده می شوند اما مورد مهمی نیست و معمولا خوش خیم است.